REKLAMA
REKLAMA

O rekordowych jaworach. Cenny surowiec pozyskiwany z naszych lasów (ZDJĘCIA)

Wysokie ceny pojedynczych kłód na submisjach drewna rozpalają wyobraźnię, która nakazuje widzieć to drewno jako idealny walec, bez jakichkolwiek wad. Tymczasem prawda jest dość złożona.

Kłoda nie wygląda handlowo

Kłoda nie wygląda handlowo

Wciąż niepobity zostaje rekord cenowy na drewno uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas to za kłodę jaworu (los 2101), pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złote za metr sześcienny. Kłodę tę pozyskano w Paśmie Chwaniowskim w Nadleśnictwie Bircza. Podczas wykonywania zabiegów hodowlanych w drzewostanie, leśniczy wyznaczył do ścinki typowy „rozpieracz” jaworowy, ocieniający kępę młodnika jodłowego. Podczas ścinki zauważono, że drewno ma falisty układ słojów, więc, mimo że krótkie, może znaleźć nabywcę. Jak się później okazało kłoda o wymiarach 2,9 m x 68 cm i masie 1,05 m3 osiągnęła zawrotną cenę.

Wada drewna zwana falistością słojów jest w tym przypadku cenną zaletą surowca rezonansowego Wysokie ceny pojedynczych kłód na submisjach drewna rozpalają wyobraźnię, która nakazuje widzieć to drewno jako idealny walec, bez jakichkolwiek wad. Tymczasem prawda jest dość złożona. Wciąż niepobity zostaje rekord cenowy na drewno uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas to za kłodę jaworu (los 2101), pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złote za metr sześcienny. Kłodę tę pozyskano w Paśmie Chwaniowskim w Nadleśnictwie Bircza. Podczas wykonywania zabiegów hodowlanych  w drzewostanie, leśniczy wyznaczył do ścinki typowy „rozpieracz" jaworowy, ocieniający kępę młodnika jodłowego. Podczas ścinki zauważono, że drewno ma falisty układ słojów, więc, mimo że krótkie, może znaleźć nabywcę. Jak się później okazało kłoda o wymiarach 2,9 m x 68 cm i masie 1,05 m3 osiągnęła zawrotną cenę. Wypadałoby jednak przypomnieć o innym rekordowym jaworze z tamtej submisji, który przy masie 2,09 metra sześciennego nie osiągnął najwyższej ceny jednostkowej, ale łączna jego wartość sięgnęła 49 tys. złotych. Nigdzie dotąd nie sprzedano jednej kłody za takie pieniądze. Pochodziła ona z leśnictwa Olszany (Nadl. Krasiczyn). Co ciekawe, na tegorocznym przetargu jawor rezonansowy z tegoż leśnictwa (los 636) osiągnął najwyższą cenę - 19.5 tys. zł. za metr sześcienny. Został pozyskany podczas cięć odsłaniających młodniki bukowo-jaworowe. - Był dość niski, "siedział" w drugim piętrze drzewostanu, miał mocno rozbudowaną koronę a pień krzywy - mówi leśniczy Franciszek Kostka. - Na pierwszy rzut oka jego drewno niczym się nie wyróżniało, poza tęgą krzywizną odziomkową. Dopiero odsłonięcie fragmentu tzw. pobocznicy, pokazało, że falistość słojów ciągnie się na kilka metrów od pnia. Wtedy już nie było wątpliwości, że ta kłoda może być atrakcyjna dla kupców.   Leśnictwo Olszany ma drzewostany bardzo zróżnicowane gatunkowo i zasobne. Sporo w nich jaworów, które leśniczy darzy wielkim sentymentem. Z dumą pokazuje piękne okazy tych drzew, jak również drągowiny jaworzynowe, które wyhodował w ciągu 35 lat swej pracy w tym leśnictwie.   Edward Marszałek TAPETY

Wada drewna zwana falistością słojów jest w tym przypadku cenną zaletą surowca rezonansowego

Wypadałoby jednak przypomnieć o innym rekordowym jaworze z tamtej submisji, który przy masie 2,09 metra sześciennego nie osiągnął najwyższej ceny jednostkowej, ale łączna jego wartość sięgnęła 49 tys. złotych. Nigdzie dotąd nie sprzedano jednej kłody za takie pieniądze. Pochodziła ona z leśnictwa Olszany (Nadl. Krasiczyn).

Co ciekawe, na tegorocznym przetargu jawor rezonansowy z tegoż leśnictwa (los 636) osiągnął najwyższą cenę – 19.5 tys. zł. za metr sześcienny. Został pozyskany podczas cięć odsłaniających młodniki bukowo-jaworowe.

Lesniczy Franciszek Kostka przy jednym z dorodnych jaworów

Lesniczy Franciszek Kostka przy jednym z dorodnych jaworów

– Był dość niski, „siedział” w drugim piętrze drzewostanu, miał mocno rozbudowaną koronę a pień krzywy – mówi leśniczy Franciszek Kostka. – Na pierwszy rzut oka jego drewno niczym się nie wyróżniało, poza tęgą krzywizną odziomkową. Dopiero odsłonięcie fragmentu tzw. pobocznicy, pokazało, że falistość słojów ciągnie się na kilka metrów od pnia. Wtedy już nie było wątpliwości, że ta kłoda może być atrakcyjna dla kupców.

Leśnictwo Olszany ma drzewostany bardzo zróżnicowane gatunkowo i zasobne. Sporo w nich jaworów, które leśniczy darzy wielkim sentymentem. Z dumą pokazuje piękne okazy tych drzew, jak również drągowiny jaworzynowe, które wyhodował w ciągu 35 lat swej pracy w tym leśnictwie.

Kłoda rekordowa - 27 072 za m.szesc.

Kłoda rekordowa – 27 072 za m.szesc.

JAWOR REKORDOWY 013

 

8 los 636 rekord w 2017 r

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

27-02-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)