REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: Sanoczanie apelują do marszałka o przejęcie Muzeum Historycznego (APEL)

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy apel mieszkańców Sanoka wystosowany do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla dotyczący przejęcia Muzeum Historycznego przez Urząd Marszałkowski. Za pośrednictwem Stowarzyszenia Ziemia Sanocka.PL, społeczeństwo zwraca uwagę na ponad powiatową rangę podkarpackiej perełki, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów i która od wielu lat stanowi doskonałą promocję regionu.

Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.PL
38-500 Sanok
ul.Kenara 36A

Szanowny Pan
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Władysław Ortyl

Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.pl zwraca się z apelem do Pana Marszałka  o przejęcie przez samorząd województwa Muzeum Historycznego w Sanoku.

Sanockie Muzeum posiada rangę ponad powiatową daleko wykraczającą poza ramy jednostki o charakterze regionalnym. Unikatowa  kolekcja ikon oraz największa istniejąca kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego sprawiają, że zainteresowanie zbiorami Muzeum w Sanoku budzi coraz większe zainteresowanie zwiedzających z kraju, jak i z zagranicy.

Mamy świadomość, że tak cenne dziedzictwo kulturowe wymaga dalszego propagowania nie tylko poprzez funkcjonowanie stałych wystaw, ale również poprzez organizowanie wystaw wyjazdowych oraz innych inicjatyw wspomagających działalność Muzeum.

Uważamy, że partycypacja województwa w finansowaniu Muzeum na poziomie podobnym jak w roku bieżącym i w ubiegłych latach, nie stworzy perspektywy dla rozwoju działalności naszego Muzeum, pomimo szansy jaką jest sprzyjająca koniunktura zewnętrzna będąca efektem popularyzacji postaci Zdzisiaława Beksińskiego w mediach ogólnopolskich emisją filmu „Ostatnia rodzina”.

Mając na uwadze, że jednym z celów statutowych naszego Stowarzyszenia jest popularyzowanie dorobku artystycznego twórców związanych z Ziemią Sanocką i Karpatami czujemy się zobowiązani do wyrażenia troski o przyszłość i możliwość dalszej działalności naszego Muzeum.

Dlatego apelujemy o zdecydowanie przejęcie sanockiego Muzeum Historycznego przez samorząd województwa, co umożliwi propagowanie jego dziedzictwa kulturowego na odpowiedniej dla niego skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pragniemy zauważyć, że w ostatnim czasie zapadły decyzje o współfinansowaniu Filharmonii Podkarpackiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie współprowadzone przez resort kultury. Tym samym otworzyła się szansa na przejęcie Muzeum Historycznego przez samorząd województwa.

Prosimy o pozytywne potraktowanie naszego apelu.

Adam Mękarski
Prezes Zarządu

źródło: materiały nadesłane

3

21-04-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)