REKLAMA
REKLAMA

„Panie ministrze, widział Pan kiedyś kota zdechłego i jednocześnie żywego?” Odważne wystąpienie radnej gminy Komańcza w sprawie GMO (FILM)

„Panie ministrze, widział Pan kiedyś kota zdechłego i jednocześnie żywego?” Odważne wystąpienie radnej gminy Komańcza w sprawie GMO (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Znana z bezpardonowego prezentowania swoich przemyśleń, radna gminy Komańcza Jolanta Dal uczestniczyła w połączonym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym tematem spotkania były organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO). Radna w zdecydowany sposób przedstawiła ministrowi środowiska swoje zdanie na temat omawianego projektu uchwały.

21 kwietnia 2017 roku w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zawiera bardzo kontrowersyjne zapisy o możliwości tworzenia stref do upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie każdej gminy.

Liczny udział strony społecznej, zgłaszane wątpliwości i zdecydowany sprzeciw wobec takich zapisów w projekcie spowodował, że ustawa została skierowana do dalszych prac w podkomisji.

Publikujemy fragment stanowiska grupy osób protestujących przeciwko wprowadzeniu możliwości uprawiania GMO w Polsce.

„Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na to posiedzenie (niekiedy z bardzo odległych miejsc w Polsce), bowiem TYLKO SPOŁECZNY NACISK jest w stanie spowodować zmiany w stanowisku rządu.

Minister Ochrony Środowiska prof. Jan Szyszko przyznał rację stronie społecznej i zadeklarował chęć wprowadzenia zmian do ustawy. Trudno jednak wierzyć politykom, którzy już wielokrotnie obiecywali wprowadzenie bezwarunkowego zakazu upraw GMO, a zamiast tego dopuszczają uprawy GMO. Dlatego musimy dalej obserwować i natychmiast reagować na działania wyżej wspomnianej komisji.

Według nas, ani dyrektywy unijne, ani wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ciąży na Polsce nie wymaga od Polski tworzenia stref do upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Możemy skonstruować takie prawo, które zgodnie z unijnymi przepisami trwale zabezpieczy nasz kraj przed GMO wprowadzając całkowity zakaz upraw tych roślin.

Przedstawiciele Kancelarii Prawnej Kaszyński Lewandowski Adwokaci reprezentującej interes społeczny zaproponowali współpracę przy tworzeniu poprawek do tego aktu prawnego.

Wszyscy musimy zdać sobie sprawę z tego, że to nie koniec walki o Polskę wolną od GMO.

Należy śledzić terminy prac podkomisji i na kolejne posiedzenie stawić się również tak licznie jak dzisiaj.

Przed nami są jeszcze kolejne zadania, takie jak wymuszenie znakowania produktów wytworzonych ze zwierząt karmionych paszami GMO oraz doprowadzenie do tego, aby posłowie zajęli się ustawą o krajowym wskaźniku białkowym, co pomoże wyeliminować z pasz soję i kukurydzę GMO.

Z poważaniem,

Edyta Jaroszewska-Nowak (Ekoland i Solidarność RI o/ Zachodniopomorski), Anna Szmelcer (Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO), Jadwiga Łopata, Sir Julian Rose i prof. Jacek Nowak (Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi-ICPPC), Dorota Staszewska (Koalicja Polska Wolna od GMO), Jolanta Dal (OhanaDal, radna Gminy Komańcza), Lena Huppert (Fundacja  QLT)”.

1

Jolanta Dal – radna gminy Komańcza

Słowa ministra nic dla nas nie znaczą. Ważne jest to, co jest procedowane. Minister Jan Szyszko w 2012 roku i podczas wcześniejszych kadencji był wielkim przeciwnikiem GMO. Tymczasem teraz, to właśnie kierowane przez niego ministerstwo środowiska jest autorem projektu ustawy wprowadzającej możliwość lokalizowania w Polsce upraw GMO – mówi Jolanta Dal, radna gminy Komańcza i dodaje: – Będziemy kontrolować przebieg prac nad projektem w podkomisjach. Ostatnio w Warszawie było około 500 osób. Będziemy nadal namawiać konsumentów i producentów, aby jechali z nami do stolicy walczyć o całkowity zakaz wprowadzania GMO. To dotyczy przecież wszystkich Polaków! Niepojęty i oburzający jest fakt, że w tak istotnej sprawie nie przeprowadzono gruntownych i zakrojonych na szeroką skalę konsultacji społecznych.

ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO POŁĄCZONEGO POSIEDZENIA KOMISJI

źródło: iTV Sejm
01
źródło: Red., materiały nadesłane

nagrania video: iTV Sejm

02-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)