REKLAMA
REKLAMA

PCPR i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przenoszą się do dawnej bursy szkolnej. Trwają ostatnie prace remontowe w obiekcie (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Powoli kończą się prace remontowe w dawnej bursie szkolnej przy ulic Szopena. W budynku zamiast internatu będzie funkcjonowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Dawna bursa szkolna znajdzie nowe przeznaczenie. Po remontach adaptacyjnych w budynku, które powoli zmierzają do finału, przy Szopena będzie funkcjonowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

rk1

Roman Konieczny

Likwidacja bursy szkolnej była wynikiem pewnej restrukturyzacji, cały czas mieliśmy nadmiar wolnych miejsc w internatach. świadectwem tego jest  to, że dzisiaj te dwa obiekty, które kończymy remontować, nadal zapewniają możliwość noclegów dla uczniów. Wykorzystując tę sytuację postanowiliśmy w zasadzie uratować Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną i przeznaczyć na jej funkcjonowanie godne miejsce – mówi Roman Konieczny, starosta sanocki.

Dodaje, że stan techniczny obiektu, mimo że całkiem dobrze utrzymanego, wymagał jednak zaangażowania finansowego.

Ponadto do obiektu przy ulicy Szopena zostanie przeniesione także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – uzupełnia.

Przypomnijmy, że sanockie PCPR działa zarówno przy ulicy Jezierskiego jak i przy Konarskiego. Budynki przy pierwszej lokalizacji w niedługim czasie mają zostać przekazane pod siedzibę Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego. Z kolei jeśli chodzi o drugą lokalizację przy Konarskiego, tamte obiekty nie należą do powiatu, a były dzierżawione na potrzeby PCPR.

Czynsz jaki uiszczano za wynajem trafi po prostu do budżetu powiatu – podkreśla Roman Konieczny.

Początkowo planowano, że razem z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna do dawnej bursy zostanie przeniesiony Powiatowy Zarząd Dróg. Ostatecznie będą to PPP i PCPR.

Przeprowadzka jeszcze w tym roku?

W dawnej bursie od czerwca trwają remonty adaptacyjne, które przystosują obiekt na potrzeby obu instytucji.

drwiegamaciej

Maciej Drwięga

Odświeżono już wnętrze budynku. Pomalowano ściany, wykonano nowe podłogi i instalację elektryczną. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna będzie funkcjonowała na pierwszym i drugim piętrze. Natomiast na parterze została zorganizowana duża sala konferencyjna, która posłuży również jako stanowisko do badania dzieci z niepełnosprawnością ruchową – wyjaśnia Maciej Drwięga, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogiczne w Sanoku.

Na prace remontowe na trzech kondygnacjach sanockie starostwo przeznaczyło ponad 105 tysięcy złotych. Z czego dwie trzecie na przystosowanie obiektu pod potrzeby poradni i jedną trzecią na remonty sal, w których będzie funkcjonowało centrum pomocy rodzinie.

Poza środkami z budżetu powiatu udało nam się pozyskać około 80 tysięcy złotych w postaci wsparcia lokalnych samorządów, pomocy od lokalnych firm, nie tylko finansowej ale także rzeczowej, jak na przykład zakupienie części oświetlenia, dostarczenia drzwi czy pomocy w transporcie podczas przeprowadzki – precyzuje Maciej Drwięga. – Wraz z pracownikami poradni jesteśmy bardzo wdzięczni tym, którzy zdecydowali się nas wesprzeć w tych działaniach związanych z remontem. Bez ich pomocy przenosilibyśmy się do znacznie gorszych warunków – podkreśla dyrektor.

Wraz z poradnią do nowej siedziby wprowadza się również PCPR.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przenosin. Przede wszystkim teraz będziemy funkcjonować w jednym miejscu, a nie jak do tej pory w różnych budynkach. Ogrom prac w dawnej bursie już został wykonany. Na swoje potrzeby przeprowadzamy remonty w niewielkim zakresie, skupiają się one chociażby na poszerzeniu drzwi tak, aby były przejezdne dla wózków inwalidzkich – mówi Grzegorz Kozak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku.

PCPR będzie funkcjonował na parterze. Ponadto jak zaznacza Grzegorz Kozak, jest pomysł, aby w jednym z pomieszczeń w piwnicach urządzić archiwum jednostki.

Nowa lokalizacja jest słuszna. Budynek usytuowany jest w centrum miasta i dysponuje miejscami parkingowymi – dodaje dyrektor PCPR.

Wygląda na to, że realnym terminem przeprowadzki obu instytucji będzie druga połowa listopada.

02-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)