REKLAMA
REKLAMA

Rywalizacja drwali, bieg tropem żbika i nocne śpiewanie z Orkiestrą św. Mikołaja. Leśny festyn na 110. rocznicę Jeziorek Duszatyńskich (ZDJĘCIA)

KOMAŃCZA / PODKARPACIE. W sobotę 6 maja w Duszatynie odbyły się uroczystości związane ze 110. rocznicą powstania słynnych Jeziorek Duszatyńskich, które wchodzą w skład rezerwatu „Zwiezło” na terenie Nadleśnictwa Komańcza.

W maju 1907 roku po długotrwałych opadach deszczu, mieszkańców Duszatyna poderwał ogromny huk zwielokrotniony echem, odbitym od gór. Ludzie, nie wiedząc co się stało, szybko pakowali podręczne rzeczy i w panice opuszczali swą wieś, uciekając w kierunku Prełuk, gdzie w miejscowej cerkwi uderzono w dzwony na trwogę. Okazało się że na Chryszczatej oderwał się potężny płat zbocza i lejem długości pół kilometra ruszył w dół, zabierając ze sobą wiekowy las i tarasując dolinę Olchowego potoku. Najdalej przesunięte warstwy przebyły ponad kilometrową drogę, masa przemieszczonego materiału oszacowana została na 12 milionów metrów sześciennych. Powstały trzy jeziorka nazwane Duszatyńskimi, z których do dziś przetrwały dwa, stanowiące rezerwat przyrody „Zwiezło” utworzony w 1957 roku.

unnamed (1)

Całkiem inaczej niż 110 lat temu wyglądała sobota 6 maja 2017 roku w Duszatynie. Przyjechało mnóstwo gości, turystów, biegaczy i drwali, którzy wzięli udział w jubileuszowych imprezach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były m.in. zawody drwali, stoiska edukacyjne, półmaraton „Tropem żbika po zwiezionej górze”, w którym wystartowało ponad 100 osób – wyniki tutaj.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska edukacyjne obsługiwane przez leśników, jak również „tyrolka”, dostarczająca mocniejszych wrażeń młodszym uczestnikom. Były też pokazy ratownictwa drogowego, konkursy, zabawy i inne atrakcje.

Turyści wędrujący bieszczadzkimi szlakami spotkali się przy górnym jeziorku, gdzie każdy mógł wysłuchać opowieści Edwarda Orłowskiego o genezie „Zwiezła”, otrzymać nową mapę turystyczną Nadleśnictwa Komańcza i folder okolicznościowy o Jeziorkach Duszatyńskich. Był czas na wspomnienia, wspólne zdjęcie, a nawet koncert gitarowy „Dla Jeziorek”.

Przez kilka godzin trwała rywalizacja 13 drwali, która zakończyła się zwycięstwem Tomasza Bilskiego, reprezentanta Polski, na co dzień pracującego w lasach Nadleśnictwa Komańcza. Minimalną różnicą punktową wyprzedził on Zenona Sobolewskiego i Kamila Szarmacha.

Do nocy na estradzie trwały występy zespołów, w tym m.in. kultowej „Orkiestry św. Mikołaja”.

Głównymi organizatorami imprezy byli: Nadleśnictwo Komańcza, Gmina Komańcza i Lokalna Grupa Przedsiębiorców Leśnych.

Tekst i zdjęcia:
Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

08-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)