REKLAMA
REKLAMA

Sanoczanie pytają o sytuację w elektrowni Tihange w Belgii. „Czy powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty z jodem?”

SANOK, ŚWIAT / PODKARPACIE. Czytelnicy dzwonią do redakcji i pytają o doniesienia medialne odnośnie sytuacji w belgijskiej elektrowni jądrowej w Tihange: – Czy powinniśmy zaopatrywać się w preparaty z jodem? Czy nasze dzieci mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz?

Jak informuje Polska Agencja Atomistyki w związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange, na terenie elektrowni nie doszło do awarii, stąd nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne.

Dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej. Dzięki temu mieszkańcy są wyposażeni w środki bezpieczeństwa, gdyby do awarii doszło w przyszłości – czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie PAA. – Uwzględniając powyższe, nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę – czytamy dalej.

nuclear-2123685_960_720

zdjęcie poglądowe

Niektórzy z naszych czytelników, poruszeni informacją o sytuacji w Tihange, pytają w redakcji, czy istnieje niebezpieczeństwo dla naszego regionu.

Czy nasze dzieci mogą normalnie rozpocząć rok szkolny i wyjść na zajęcia?

Zapytaliśmy w sanockich aptekach, czy zaniepokojeni sanoczanie częściej sięgają po preparaty z jodem.

Nie zanotowaliśmy wzmożonej sprzedaży takich substancji w ostatnich dniach – usłyszeliśmy od farmaceutów.

Ponadto Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że jako dozór jądrowy prowadzi bieżący monitoring sytuacji radiacyjnej kraju 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Na ten moment nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski. Z danych monitoringowych Komisji Europejskiej (system EURDEP) wynika, że sytuacja radiacyjna w Europie również nie odbiega od normy (brak zagrożenia radiacyjnego).

źródło: PAA

04-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)