REKLAMA
REKLAMA

„Skoro Lesko i Brzozów stać na baseny, to na pewno stać i Sanok”. 700 dni oczekiwania na Centrum Rehabilitacji i Sportu (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. 700 dni ma trwać budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, sanoczanie, turyści i sportowcy będą mogli korzystać ze wszystkich atrakcji w 2019 roku.

Dorota Mękarska

Według europosła Tomasza Poręby inwestycja w Sanoku ma znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale również województwa i całej Polski.
– Sanok dzięki tej inwestycji stanie się istotnym punktem na mapie polskiego sportu, na mapie szeroko rozumianej kultury fizycznej – podkreśla eurodeputowany. – Ta inwestycja w sposób naturalny przyspieszy rozwój Sanoka. W ślad za nią pojawią się inwestycje w bazę turystyczną, gastronomiczną i hotelową. Sanok ma szansę stać się dla Polaków prawdziwą bramą w Bieszczady.

Planowany koniec realizacji pierwszego etapu przewidziany jest na 29 września 2018 roku, ale całość będzie zakończona w 2019 roku.

7

Tomasz Polek, prezes firmy Karpat-Bud, która jest wykonawcą Centrum Rehabilitacji i Sportu podkreśla, że nie jest to łatwa inwestycja i każdy etap jej realizacji charakteryzuje się dużym stopniem trudności, począwszy od etapu projektowego.
–Teraz najważniejsze jest, aby zdążyć przed zimą położyć dach, by można było prowadzić prace wykończeniowe – podkreśla. – To jest nasz cel. Na razie idziemy zgodnie z harmonogramem i mam nadzieję, że będzie tak cały czas.

Koszt inwestycji oszacowany jest na około 39,5 mln zł. To znaczny wzrost w stosunku do pierwotnej wersji opracowanej w tej kadencji, która krojona była na miarę takiego miasta jak Sanok. Wstępnie ten koszt miał wynosić 20-25 mln zł. I choć dzisiaj wiele na temat finansowania budowy nie mówiono, ciesząc się z wbicia pierwszej łopaty, zasadne są pytania o montaż finansowy. Niestety pozostaje on nadal wielką niewiadomą.

Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki zadeklarował, że powalczy o jak najwyższą dotację dla Sanoka, która może wynosić maksymalnie 50% kosztów. Jednak dzisiaj nie mógł zadeklarować, czy będzie to na pewno połowa kosztów, czy też mniej.
– Ta inwestycja jest naprawdę potrzebna polskiemu sportowi – uważa nasz rozmówca, przypominając, że rekomenduje ją sześć związków sportowych i osobiście jest jej sympatykiem. – Będę chciał, by Sanok otrzymał adekwatną dotację do tego, co tu się będzie działo. Dotacja powinna być wysoka, ale nie mogę powiedzieć jak duża. Nie tylko ja o tym decyduję.

Do Ministerstwa Sportu i Turystyki ustawiła się duża kolejka aplikujących o środki na budowę obiektów strategicznych. Sanok ma więc sporą konkurencję w tym wyścigu, również w naszym województwie. Nadzieja jednak w tym, że resort przychylnym okiem patrzy na Polskę wschodnią.
– Wschód powinien być bardziej dofinansowany, bo musimy zasypywać nierówności, które były przez ostatnich 8 lat – zaznacza sekretarz stanu.

Ostateczną decyzję o wysokości dotacji poznamy w pierwszej połowie czerwca.

Jak podkreśla burmistrz Tadeusz Pióro jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnym montażu finansowym budowy basenów. Miasto stara się o dofinansowanie w kwocie 5 mln zł z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Zabiega też o środki z PFRON.
– Ta inwestycja trwa 3 lata – przypomina włodarz miasta. – Zaczyna się w tym roku, natomiast finał jest w 2019 roku. Liczę, że miasto spokojnie to udźwignie.

– Skoro na taką inwestycję stać Lesko i Brzozów, to na pewno stać i Sanok – uważa poseł Piotr Uruski. – To jest marzenie, które przewija się od ponad dekady. Myślę, że stać nas na zrealizowanie tego marzenia. Cały czas w Sanoku mówi się o basenie i my wychodzimy naprzeciwko tym oczekiwaniom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK: Pierwsze łopaty wbite! Rozpoczęła się budowa sanockich basenów (FILM, ZDJĘCIA)

foto: Tomasz Sowa

08-05-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)