REKLAMA
REKLAMA

Święto plonów w gminie Sanok. To zwieńczenie ciężkiej pracy rolników oraz okazja do spotkań (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Rolnicy z gminy Sanok w minioną niedzielę dziękowali za tegoroczne plony. Była uroczysta msza święta, występy grup dożynkowych, pyszne swojskie jadło, wystawy płodów rolnych oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

27 sierpnia w Czeteżu zorganizowano dożynki gminne. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w tamtejszym kościele filialnym pw. Św. Antoniego, podczas której ks. proboszcz Michał Błaszkiewicz poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe.

Następnie korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Pakoszówki, przeszedł na stadion gdzie Anna Hałas- wójt gminy Sanok dokonała uroczystego otwarcia dożynek.

Starostowie dożynkowi – Agnieszka Rolnik z Niebieszczan i Jerzy Szwarc z Sanoczka, przekazali w imieniu rolników z gminy, na ręce pani wójt, symboliczny bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodyni gminy, podziękowała za chleb obrazujący trud i ciężką pracę rolników, wraz ze starostami podzieliła się nim ze wszystkimi zebranymi.

Wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy skierował do wszystkich zebranych Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP w liście odczytanym przez Anetę Figiel.

Piękne życzenia i pozdrowienia dla rolników i wszystkich mieszkańców gminy, przekazała obecna na dożynkach Maria Kurowska – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Następnie na scenie zaprezentowało się 15 grup dożynkowych z Falejówki, Jędruszkowiec, Kostarowiec, Lalina, Łodziny, Markowiec, Mrzygłodu, Pakoszówki, Prusieka, Raczkowej, Sanoczka, Srogowa Dolnego, Trepczy, Wujskiego i Zabłociec.

Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, licznie zgromadzonej publiczności. Wszystkie grupy wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W poszczególnych kategoriach na podium uplasowały się kolejno następujące grupy:

Kategoria: wieńce tradycyjne
I miejsce – Jędruszkowce
II miejsce – Prusiek i Sanoczek
III miejsce – Zabłotce
Kategoria : wieńce współczesne
I miejsce – Raczkowa
II miejsce – Mrzygłód
III miejsce – Srogów Dolny
Kategoria: wieńce o tematyce sakralnej
I miejsce – Falejówka
II miejsce – Kostarowce
III miejsce – Trepcza
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Wszyscy przybyli mieli okazję posmakować tradycyjnego jadła, przygotowanego przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jurowiec, Lalina, Pakoszówki, Płowiec, Srogowa Górnego.

Pracownicy Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sanoku przygotowali wystawę płodów rolnych.
Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości dożynkowych były występy kapeli ludowej Kamraty oraz Regionalnego Zespołu Ludowego Ziemia Sanocka z Nowosielec.

Jak zawsze, na najmłodszych czekały liczne atrakcje takie jak: dmuchany zamek, trampolina, suchy basen, bańki mydlane, kule wodne czy malowanie twarzy.

Dożynki Gminne to święto rolników i wszystkich mieszkańców. Jak co roku były one zwieńczeniem ciężkiej pracy rolnika i okazją do wspólnej zabawy.

UG Sanok

30-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)