REKLAMA
CUK
REKLAMA

Święto plonów w gminie Sanok. To zwieńczenie ciężkiej pracy rolników oraz okazja do spotkań (ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Rolnicy z gminy Sanok w minioną niedzielę dziękowali za tegoroczne plony. Była uroczysta msza święta, występy grup dożynkowych, pyszne swojskie jadło, wystawy płodów rolnych oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

27 sierpnia w Czeteżu zorganizowano dożynki gminne. Rozpoczęła je uroczysta msza św. w tamtejszym kościele filialnym pw. Św. Antoniego, podczas której ks. proboszcz Michał Błaszkiewicz poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe.

Następnie korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Pakoszówki, przeszedł na stadion gdzie Anna Hałas- wójt gminy Sanok dokonała uroczystego otwarcia dożynek.

Starostowie dożynkowi – Agnieszka Rolnik z Niebieszczan i Jerzy Szwarc z Sanoczka, przekazali w imieniu rolników z gminy, na ręce pani wójt, symboliczny bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodyni gminy, podziękowała za chleb obrazujący trud i ciężką pracę rolników, wraz ze starostami podzieliła się nim ze wszystkimi zebranymi.

Wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za całoroczny trud ciężkiej pracy skierował do wszystkich zebranych Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP w liście odczytanym przez Anetę Figiel.

Piękne życzenia i pozdrowienia dla rolników i wszystkich mieszkańców gminy, przekazała obecna na dożynkach Maria Kurowska – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Następnie na scenie zaprezentowało się 15 grup dożynkowych z Falejówki, Jędruszkowiec, Kostarowiec, Lalina, Łodziny, Markowiec, Mrzygłodu, Pakoszówki, Prusieka, Raczkowej, Sanoczka, Srogowa Dolnego, Trepczy, Wujskiego i Zabłociec.

Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, licznie zgromadzonej publiczności. Wszystkie grupy wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W poszczególnych kategoriach na podium uplasowały się kolejno następujące grupy:

Kategoria: wieńce tradycyjne
I miejsce – Jędruszkowce
II miejsce – Prusiek i Sanoczek
III miejsce – Zabłotce
Kategoria : wieńce współczesne
I miejsce – Raczkowa
II miejsce – Mrzygłód
III miejsce – Srogów Dolny
Kategoria: wieńce o tematyce sakralnej
I miejsce – Falejówka
II miejsce – Kostarowce
III miejsce – Trepcza
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Wszyscy przybyli mieli okazję posmakować tradycyjnego jadła, przygotowanego przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jurowiec, Lalina, Pakoszówki, Płowiec, Srogowa Górnego.

Pracownicy Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sanoku przygotowali wystawę płodów rolnych.
Zwieńczeniem tegorocznych uroczystości dożynkowych były występy kapeli ludowej Kamraty oraz Regionalnego Zespołu Ludowego Ziemia Sanocka z Nowosielec.

Jak zawsze, na najmłodszych czekały liczne atrakcje takie jak: dmuchany zamek, trampolina, suchy basen, bańki mydlane, kule wodne czy malowanie twarzy.

Dożynki Gminne to święto rolników i wszystkich mieszkańców. Jak co roku były one zwieńczeniem ciężkiej pracy rolnika i okazją do wspólnej zabawy.

UG Sanok

30-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)