REKLAMA
REKLAMA
Guardia

TREPCZA: „Z Naczelnikiem na Kasztance”. Radosne świętowanie Dnia Niepodległości

TREPCZA / PODKARPACIE. W Trepczy Odzyskanie Niepodległości będzie świętowane dwa dni. W piątek wystąpią uczniowie szkoły podstawowej, natomiast w sobotę zaplanowano obchody od godziny 16.30. Zobacz program!

10 listopada 2017 piątek o godz. 10.00 Szkoła Podstawowa w Trepczy zaprasza na program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów, pt. „Przybyli ułani pod okienko”.

11 listopada 2017 sobota godz. 16.30
Kościół Parafialny w Trepczy: – Różaniec za Ojczyznę
– Msza święta z kazaniem okolicznościowym
– spotkanie przy obelisku „Orzeł Niepodległości”
– Odezwa Marszałka Piłsudskiego na Kasztance
– Śpiew piosenek żołnierskich i biesiadnych
– Smaczny poczęstunek

listopada

Od kilku już lat obecność „Naczelnika na Kasztance” podczas Święta Niepodległości to stały punkt jego obchodów. W jego rolę wciela się miejscowy gospodarz, miłośnik koni i jednocześnie ojciec żołnierza służby zawodowej. Czyni to z wielkim przejęciem, zwłaszcza prowadząc na koniu wszystkich uczestników od drzwi kościoła pod obelisk z Orłem Niepodległości i odczytując odezwę do Rodaków, że „po długiej nocy niewoli ukochana Ojczyzna – POLSKA – odzyskała swoją niepodległość…” Słowa te zgromadzeni przed obeliskiem nagradzają brawami, a Kasztanka otrzymuje w nagrodę … kostki cukru.

Wcześniej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona zostanie Msza za Ojczyznę w bogatej oprawie Marka Dzioka – sanockiego multiinstrumentalisty, który wraz z zaproszonymi gości zaprezentuje muzyczne „perełki” wywołujące u wielu uczestników głębokie wzruszenia. Zapewne usłyszymy fragmenty jego autorstwa „Uwertury katyńskiej” – dzieła jeszcze w pełni nie dokończonego – szczególnie chwytającego słuchaczy za serce.

Dopełnieniem całości będzie spotkanie przy stole i śpiew pieśni żołnierskich, wojennych, patriotycznych i biesiadnych. Gościnna „Przystań JPII” znajdzie „dla każdego coś smacznego” – wypieki Pani Grażynki to kulinarne dzieła sztuki rodem z Trepczy, z którymi w żaden sposób nie mogą rywalizować „sieciowe gotowce”.

materiały nadesłane

08-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: