REKLAMA
REKLAMA

Włamanie na konto i kredyt na telewizor. Uważajcie podczas zakupów przez Internet

Wiele osób robi swoje zakupy przez Internet. W sieci można kupić już niemal wszystko. Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa. Chcąc uchronić się przed przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Do Komendy Powiatowej Policji w Sanoku na bieżąco wpływają zgłoszenia dotyczące niezrealizowanych zakupów przez Internet. We wtorek (12 bm.) zawiadomienie złożył mieszkaniec powiatu sanockiego, który podczas próby kupna telewizora został oszukany. Ktoś włamał się na jego konto i przekierowując transakcję pozyskał dane osobowe niezbędne do sporządzenia umowy kredytowej. Pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, gdy otrzymał umowę pożyczki na kwotę kilku tysięcy złotych. Okazało się również, że w sklepie, w którym mężczyzna chciał kupić sprzęt nie odnotowano jego zamówienia. Ponadto, hasło do konta na portalu aukcyjnym zostało zmienione i mężczyzna nie ma do niego dostępu.

Przypominamy, że takim sytuacjom można zapobiec. Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszymy ryzyko oszustwa:

– robiąc zakupy przez Internet należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. Wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów,

– dokładnie czytajmy, co wypełniamy. Pamiętajmy, że kupując towar przez Internet sprzedawca nie wymaga od nas podania szczegółowych danych osobowych takich jak: numer pesel, seria i numer dowodu osobistego, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki itp.

– ważne jest także odpowiedzialne wybranie formy przesyłki i płatności – preferujmy odbiór osobisty, przesyłkę kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia zawartości.

– dokonując wyboru sprzedawcy, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Sprawdźmy też, za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze, co było przedmiotem transakcji. Ustalmy, czy sprzedający wystawia na aukcji jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub prowadzi sklep internetowy,

– czytajmy dokładnie opisy ofert – nawet te „drobnym druczkiem”;

– załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci – przelewając na niego kwotę transakcji; jest to szczególnie ważne, gdy dokonujemy płatności przy użyciu danych karty (kiedy podajemy: nr karty, datę jej ważności oraz kod CVV).

– zadbajmy także o dobry program antywirusowy, który zmniejszy ryzyko przejęcia naszych danych;

– nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom. Bardzo często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym „chwytem” wykorzystywanym przez oszustów.

Kupując przez Internet należy zachować zdrowy rozsądek, podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową”.

Więcej informacji o oszustwach internetowych i cyberprzestępczości na stronie Komendy Głównej Policji.

303-140002

KPP Sanok

14-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)