REKLAMA
REKLAMA

Zadymiony budynek mieszkalny w Sanoku. Kobieta z podejrzeniem podtrucia dymem trafiła do szpitala

SANOK / PODKARPACIE. Służby ratunkowe przeprowadzały interwencję w związku z zadymieniem kotłowni i korytarzy w budynku mieszkalnym. Przyczyną była prawdopodobnie niewłaściwa obsługa pieca. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń.

Sezon grzewczy w pełni. Przed rozpaleniem w kominku, piecu czy przed uruchomieniem gazowych urządzeń grzewczych, sprawdźmy, czy właściwie przygotowaliśmy się do sezonu. Zadbajmy o bezpieczeństwo, poprzez choćby sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych. Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.

Do sytuacji, która mogła być groźna w skutkach doszło wczoraj przed godz. 17, w Sanoku na ul. Kasprowicza. W budynku mieszkalnym doszło do zadymienia pomieszczeń kotłowni, a następnie korytarzy piwnicznych i pięter. Przyczyną było zapalenie się poskładanych blisko pieca kawałków drewna. Wysoka temperatura w kotłowni spowodowała przetopienie się przewodów instalacji elektrycznej oraz instalacji pieca. Strażacy ugasili źródło ognia. Wewnątrz budynku przebywały dwie kobiety w wieku 49 i 79 lat. Starsza kobieta z podejrzeniem podtrucia dymem została przewieziona do szpitala.

zadymienie

foto. archiwum eSanok.pl

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czy też dymem można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla, czy też dymu. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu, dymu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zatrucia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Ważne jest również, aby zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza, dlatego należy uchylać okno kiedy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia – pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych należy korzystać z usług wykwalifikowanej osoby.

Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.

Nie wykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla oraz dym i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Źródło: KPP Sanok

05-12-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)