REKLAMA
REKLAMA

„Zapomniał”, że wiezie zabytkową ikonę. To kolejna próba przemytu 48-latka (ZDJĘCIA)

REGION / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce udaremnili przemyt pisanej na drewnie ikony z motywem Matka Boska „Skarbiaszcza”.

Ikonę przewoził pasażer osobowej mazdy, wjeżdżającej do Polski przez przejście graniczne Medyka-Szeginie. 48-latek mimo, że miał taki obowiązek, nie zgłosił obrazu do kontroli celnej. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu znaleźli obraz dopiero podczas kontroli bagaży znajdujących się w samochodzie. Ikona o wymiarach 35×29 cm schowana była w jednej z walizek.

Pasażer przyłapany na próbie przemytu odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień. Jak się okazało, to nie pierwszy raz, kiedy mężczyzna „zapomniał” zgłosić do kontroli przewożoną ikonę. W sierpniu tego roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce przyłapali go na próbie przemytu ikony pisanej na drewnie z motywem „Chrystus Święte Milczenie”.

???????????????????????????????

Szczegółowa kontrola bagaży wykazała także, że mężczyzna przewozi bez dokonania zgłoszenia wartości dewizowych ponad 18 tys. euro i 6,5 tys. USD.

Przeciwko 48-latkowi wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni wartość zatrzymanej ikony, w tym też wartość zabytkową. Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia wartości dewizowych, mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 tys. złotych.

fot. KAS (1)

Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną.

Od początku 2017 r. funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 239 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, zdjęcia, zegarki, skórzane pasy, legitymacje, przedmioty archeologiczne a także 4 ikony.

źródło: KAS

03-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)