REKLAMA
REKLAMA

Żubrzątka przychodzą na świat. Jedno urodziło się w zagrodzie pokazowej w Mucznem (ZDJĘCIE)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Na przełomie wiosny i lata żubrzyce mające wydać potomstwo opuszczają śródleśne łąki i zaszywają się głęboko w leśnych ostępach. Tego roku w leśnych zaroślach na świat może przyjść nawet 50 cieląt. Jedno z nich urodziło się też w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

Ciężarne żubrzyce jeszcze do niedawna widywano pasące się na śródleśnych łąkach, ale od połowy czerwca ukryły się one w leśnym gąszczu, gdzie wydają na świat swe młode. Na otwartych przestrzeniach pojawią się dopiero pod koniec lata – wtedy będą już z kilkutygodniowymi cielakami.

Leśnicy przestrzegają jednocześnie, że w razie spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego, gdyż najprawdopodobniej gdzieś w pobliżu czuwa nad nim jego matka. W żadnym przypadku nie należy ryzykować spotkania z nią w takich okolicznościach, gdyż może być bardzo groźna dla człowieka.

Co roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30 do 50 młodych żubrów, jednak pierwszy rok przeżywa około połowa. Ciąża u żubrów trwa 256 dni. Zdarza się, że młode przychodzą na świat nawet we wrześniu, takie osobniki mają jednak mniejsze szanse na przeżycie zimy.

unnamed

W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, młodsze tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach na wolności żyje 404 żubry, a 10 osobników stanowi stado w zagrodzie pokazowej. Tam właśnie kilka dni temu przyszedł na świat młody żubrzyk.

W piątek 23 czerwca krowa Muczna wydała na świat młodego byczka – informuje Tomasz Różycki, opiekun stada żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany. – Oboje trzymają się na razie na uboczu stada i dość trudno je dostrzec. W tym roku przewidujemy, że w zagrodzie urodzi się jeszcze dwa młode.

Licznik wejść w bramie zagrody pokazowej zanotował w ostatni weekend liczbę 427 tysięcy osób, które odwiedziły to miejsce w ciągu pięciu lat od otwarcia obiektu.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Tomasz Różycki

26-06-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)