REKLAMA
REKLAMA

Zwierzę nie jest rzeczą. Policjanci przypominają o obowiązkach wobec czworonogów

Policjanci przypominają o obowiązkach ciążących na właścicielach czworonogów. Pamiętajmy o tym, że decydując się na posiadanie zwierzęcia musimy zapewnić im odpowiednie warunki i opiekę. Nie zapominajmy również o przepisach prawa dotyczących kwestii opieki nad zwierzętami.

Obowiązek opieki nad zwierzęciem ciąży na jego właścicielu. Za niezachowanie należytych zasad ostrożności grozi odpowiedzialność karna z art. 77 kodeksu wykroczeń – „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 zł”.

Najwyraźniej zapomniał o tym obowiązku właściciel psa, pozostawionego w ubiegłym tygodniu w rejonie sklepu przy ul. Robotniczej w Sanoku. Zwierzę ugryzło w nogę kobietę, która wychodziła ze sklepu z zakupami. W tej sprawie policjanci prowadzą postępowanie, które ma na celu ustalenie właściciela psa.

Niestety często, szczególnie w terenach wiejskich, można zauważyć psy, które luźno biegają w obrębie dróg. Pamiętajmy, że za zwierzę, które wbiegnie pod nadjeżdżający samochód powodując tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odpowiada właściciel. Także w przypadku pogryzienia przez zwierzę osób postronnych, można pociągnąć właściciela do odpowiedzialności karnej. Przypominamy również posiadaczom psów o obowiązku szczepienia ich przeciwko wściekliźnie.

Pamietajmy, że zwierzę, nie jest rzeczą. Właściciel czworonoga jest mu winien ochronę i opiekę. Za nieposzanowanie praw zwierząt grozi odpowiedzialność karna z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt – „Kto zabija, uśmierca zwierzę, albo dokonuje uboju zwierząt z naruszeniem przepisów, albo znęca się nad nim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem. Ponadto, gdy działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Policja przypomina właścicielom zwierząt o rzetelnym wypełnianiu ciążących na nich obowiązków wobec czworonogów.

pies

Zdjęcie poglądowe

Źródło: KPP Sanok

26-08-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)