REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
PBS ZSL
REKLAMA

30 lat Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. 25 – 28.04.2018r. odbyły się w Sanoku XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2018”. Zakończyły się one ogromnym sukcesem organizacyjnym, a także dydaktycznym i artystycznym.

Tegoroczna Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym organizatorem, oprócz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, było Sanockie Towarzystwo Muzyczne, a współorganizatorami – Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, które przyznało dotację finansową na przygotowanie Konkursu dla dzieci i młodzieży, Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku, Sanocki Dom Kultury i Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich.

Cieszyła się ona ogromną popularnością wśród uczestników, którzy przybyli z całej Polski, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Chorwacji. Była ich rekordowa liczba – 113 uczestników – w tym 102 studentów i 11 zespołów – łącznie 143 wykonawców.

Statuetki głównych nagród pojechały do Lublina, Radomia, Siedlec, Gorlic, Łodzi, Wilna (Litwa) i Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), zaś główną nagrodę – Grand Prix – ufundowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zdobył Krzysztof Polnik z Przemyśla.

2

Świetnie spisali się również akordeoniści z Sanoka – II nagrodę w kategorii do lat 15 zdobył Jakub Kucia, III miejsce Adam Fedak i wyróżnienie Kacper Sokół – w najmłodszej grupie – wszyscy uczniowie Andrzeja Smolika oraz w tej samej grupie – wyróżnienie Jakub Pyrcak i Wiktoria Kocyłowska (do lat 15) z klasy Grzegorza Bednarczyka. Ponadto na IV miejscu – tuż za grupą nagrodzonych – znalazł się Paweł Drozd, uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku, w kategorii muzyki rozrywkowej.

Wspaniałe koncerty towarzyszące wykonali znakomici akordeoniści. Na Koncercie Inauguracyjnym Maciej Frąckiewicz dokonał polskiego prawykonania utworu Jerzego Mądrawskiego „Koncert na akordeon, kotły i orkiestrę kameralną” wykonanego z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej PSM I i II st. w Sanoku wzmocnionej przez artystów Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Elżbiety Przystasz, co zostało nagrodzone wielkimi brawami, a akordeonista bisował. W drugiej części koncertu zaprezentował się słynny zespół Motion Trio, koncertujący z ogromnym powodzeniem na wszystkich kontynentach, owacyjnie przyjęty również przez publiczność w Sanockim Domu Kultury. W drugim dniu zostały wykonane 3 utwory nagrodzone w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję kameralną z udziałem akordeonu „Sanok 2017”. Ich prezentacji dokonali: Maciej Zimka i Miłosz Mączyński (utwór Macieja Zimki „Sonata na akordeon i gitarę” – nagroda Grand Prix), Ivo Jedynecki, Piotr Mazurek („Interakcje” na akordeon, wiolonczelę i gesty Barbary Kaszuby – III nagroda) i Trio PSM II st. i SSM II st. w Sanoku Paweł Drozd, Weronika Indyk i Marcelina Cecuła („Tańce słońca i księżyca” na akordeon, skrzypce i wiolonczelę Pawła Kruczkiewicza, ucznia SSM II st. w Sanoku – laureata wyróżnienia w Konkursie Kmpozytorskim.

Po tej mocnej dawce muzyki nowoczesnej w II części koncertu zaprezentował się Klaudiusz Baran z Kwartetem Smyczkowym Con Affetto, który wykonał na bandoneonie tanga Astora Piazzolli, również bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

Ostatni Koncert Galowy to uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień, koncert zwycięzców, a także koncert duetu akordeonowego Maciej Zimka – Wieslaw Ochwat, który dokonał 2 kolejnych prawykonań najlepszych utworów Konkursu Kompozytorskiego – „Trans – light – motive” Pawła Łukowca (I miejsce) i „Koncert Diptych” Jerzego Mądrawskiego (III miejse).

Jubileusz Festiwalu został pięknie doceniony przez władze Miasta – na Koncercie Inauguracyjnym Burmistrz Tadeusz Pióro i Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Daszyk wręczył pamiątkowy grawerton z gratulacjami i wiązanki kwiatów na ręce Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. i Dyrektora Organizacyjnego – dr Tomasza Tarnawczyka i Dyrektora Artystycznego Spotkań wszystkich edycji – prof. ośw. Andrzeja Smolika. Gratulacje z wiązanką kwiatów przekazali również na ręce przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Krzysztofa Szczepaniaka oraz przewodniczącego Jury Bogdana Dowlasza. Z kolei na Koncercie Galowym, przewodniczący Jury, Bogdan Dowlasz, ogłosił, jak zapisano w protokole, że „Jury składa podziękowania dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku dr Tomaszowi Tarnawczykowi i twórcy Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych prof. ośw. Andrzejowi Smolikowi za wieloletni wkład pracy dla dobra kultury narodowej oraz wszystkim pracownikom, których codzienna praca zasługuje na szczególne wsparcie i wyróżnienie. Za ten wielki trud włożony w organizację 20 Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Jury przyznaje Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku Honorową Statuetkę Grand Prix”.

8

Warto podkreślić, że dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz Miasta Sanoka, Powiatu Sanockiego i wielu sponsorów, zwłaszcza strategicznych – Firma Herb Bolesław Szybist, Sanok Rubber, PGNiG O. Sanok i Pass Polska – wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny, za co organizatorzy wyrażają ogromną wdzięczność.  Wielkie podziękowania również dla pozostałych sponsorów: Powiat Sanocki, Drukarnia „Piast Kołodziej”, MOSIR Sanok, Mecenas Adam Nowak, Fundacja im. Dr. M. Kantona Bank Pekao, ADR POLSKA, Teresa Lisowska, Automet Józef Leśniak, Testmer, Kwiaciarnia Nerina, Foto-Studio-Kolor Marek Zakrzewski, P.W. Eureka, Fundacja „Harmonia Esspressiva” im. Prof. Jerzego Jurka.

Impreza wzbogacona była również o bardzo wysoko ocenioną sesję naukową „100 lat akordeonistyki polskiej na tle akordeonistyki światowej” przygotowaną przez prof. Klaudiusza Barana, a wykłady wygłosili prof. Elżbieta Rosińska, prof. Teresa Adamowicz-Kaszuba, Maciej Frąckiewicz, Maciej Ćwikliński, dr Elżbieta Przystasz, dr Tomasz Tarnawczyk i prof. ośw. Andrzej Smolik. Warsztaty instrumentalne, z udziałem m.in. sanockich uczniów, prowadzili: prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, prof. Elżbieta Rosińska, prof. Ricardas Sviackevicius i Maciej Frąckiewicz.

Tak bogaty program Festiwalu był również możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dotację na ten cel w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja artystyczna”. MKiDN umieściło również sanocki Konkurs na liście priorytetowych imprez w Kalendarzu Konkursów Ogólnopolskich i Międzynarodowych MKiDN do roku 2024 – w cyklu 3-letnim.

Na ręce organizatorów napłynęły liczne gratulacje i podziękowania od uczestników i gości, podkreślających niezwykle wysoki poziom Festiwalu i ogromny dorobek artystyczno – dydaktyczno – naukowy XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” oraz znakomitą organizację i atmosferę sprzyjającą najwyższym artystycznym doznaniom.

materiały nadesłane

09-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)