REKLAMA
REKLAMA

30 lat Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. 25 – 28.04.2018r. odbyły się w Sanoku XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2018”. Zakończyły się one ogromnym sukcesem organizacyjnym, a także dydaktycznym i artystycznym.

Tegoroczna Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym organizatorem, oprócz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, było Sanockie Towarzystwo Muzyczne, a współorganizatorami – Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, które przyznało dotację finansową na przygotowanie Konkursu dla dzieci i młodzieży, Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku, Sanocki Dom Kultury i Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich.

Cieszyła się ona ogromną popularnością wśród uczestników, którzy przybyli z całej Polski, a także z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Chorwacji. Była ich rekordowa liczba – 113 uczestników – w tym 102 studentów i 11 zespołów – łącznie 143 wykonawców.

Statuetki głównych nagród pojechały do Lublina, Radomia, Siedlec, Gorlic, Łodzi, Wilna (Litwa) i Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), zaś główną nagrodę – Grand Prix – ufundowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, zdobył Krzysztof Polnik z Przemyśla.

2

Świetnie spisali się również akordeoniści z Sanoka – II nagrodę w kategorii do lat 15 zdobył Jakub Kucia, III miejsce Adam Fedak i wyróżnienie Kacper Sokół – w najmłodszej grupie – wszyscy uczniowie Andrzeja Smolika oraz w tej samej grupie – wyróżnienie Jakub Pyrcak i Wiktoria Kocyłowska (do lat 15) z klasy Grzegorza Bednarczyka. Ponadto na IV miejscu – tuż za grupą nagrodzonych – znalazł się Paweł Drozd, uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku, w kategorii muzyki rozrywkowej.

Wspaniałe koncerty towarzyszące wykonali znakomici akordeoniści. Na Koncercie Inauguracyjnym Maciej Frąckiewicz dokonał polskiego prawykonania utworu Jerzego Mądrawskiego „Koncert na akordeon, kotły i orkiestrę kameralną” wykonanego z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej PSM I i II st. w Sanoku wzmocnionej przez artystów Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Elżbiety Przystasz, co zostało nagrodzone wielkimi brawami, a akordeonista bisował. W drugiej części koncertu zaprezentował się słynny zespół Motion Trio, koncertujący z ogromnym powodzeniem na wszystkich kontynentach, owacyjnie przyjęty również przez publiczność w Sanockim Domu Kultury. W drugim dniu zostały wykonane 3 utwory nagrodzone w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na kompozycję kameralną z udziałem akordeonu „Sanok 2017”. Ich prezentacji dokonali: Maciej Zimka i Miłosz Mączyński (utwór Macieja Zimki „Sonata na akordeon i gitarę” – nagroda Grand Prix), Ivo Jedynecki, Piotr Mazurek („Interakcje” na akordeon, wiolonczelę i gesty Barbary Kaszuby – III nagroda) i Trio PSM II st. i SSM II st. w Sanoku Paweł Drozd, Weronika Indyk i Marcelina Cecuła („Tańce słońca i księżyca” na akordeon, skrzypce i wiolonczelę Pawła Kruczkiewicza, ucznia SSM II st. w Sanoku – laureata wyróżnienia w Konkursie Kmpozytorskim.

Po tej mocnej dawce muzyki nowoczesnej w II części koncertu zaprezentował się Klaudiusz Baran z Kwartetem Smyczkowym Con Affetto, który wykonał na bandoneonie tanga Astora Piazzolli, również bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

Ostatni Koncert Galowy to uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień, koncert zwycięzców, a także koncert duetu akordeonowego Maciej Zimka – Wieslaw Ochwat, który dokonał 2 kolejnych prawykonań najlepszych utworów Konkursu Kompozytorskiego – „Trans – light – motive” Pawła Łukowca (I miejsce) i „Koncert Diptych” Jerzego Mądrawskiego (III miejse).

Jubileusz Festiwalu został pięknie doceniony przez władze Miasta – na Koncercie Inauguracyjnym Burmistrz Tadeusz Pióro i Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Daszyk wręczył pamiątkowy grawerton z gratulacjami i wiązanki kwiatów na ręce Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. i Dyrektora Organizacyjnego – dr Tomasza Tarnawczyka i Dyrektora Artystycznego Spotkań wszystkich edycji – prof. ośw. Andrzeja Smolika. Gratulacje z wiązanką kwiatów przekazali również na ręce przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Krzysztofa Szczepaniaka oraz przewodniczącego Jury Bogdana Dowlasza. Z kolei na Koncercie Galowym, przewodniczący Jury, Bogdan Dowlasz, ogłosił, jak zapisano w protokole, że „Jury składa podziękowania dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku dr Tomaszowi Tarnawczykowi i twórcy Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych prof. ośw. Andrzejowi Smolikowi za wieloletni wkład pracy dla dobra kultury narodowej oraz wszystkim pracownikom, których codzienna praca zasługuje na szczególne wsparcie i wyróżnienie. Za ten wielki trud włożony w organizację 20 Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Jury przyznaje Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku Honorową Statuetkę Grand Prix”.

8

Warto podkreślić, że dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz Miasta Sanoka, Powiatu Sanockiego i wielu sponsorów, zwłaszcza strategicznych – Firma Herb Bolesław Szybist, Sanok Rubber, PGNiG O. Sanok i Pass Polska – wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny, za co organizatorzy wyrażają ogromną wdzięczność.  Wielkie podziękowania również dla pozostałych sponsorów: Powiat Sanocki, Drukarnia „Piast Kołodziej”, MOSIR Sanok, Mecenas Adam Nowak, Fundacja im. Dr. M. Kantona Bank Pekao, ADR POLSKA, Teresa Lisowska, Automet Józef Leśniak, Testmer, Kwiaciarnia Nerina, Foto-Studio-Kolor Marek Zakrzewski, P.W. Eureka, Fundacja „Harmonia Esspressiva” im. Prof. Jerzego Jurka.

Impreza wzbogacona była również o bardzo wysoko ocenioną sesję naukową „100 lat akordeonistyki polskiej na tle akordeonistyki światowej” przygotowaną przez prof. Klaudiusza Barana, a wykłady wygłosili prof. Elżbieta Rosińska, prof. Teresa Adamowicz-Kaszuba, Maciej Frąckiewicz, Maciej Ćwikliński, dr Elżbieta Przystasz, dr Tomasz Tarnawczyk i prof. ośw. Andrzej Smolik. Warsztaty instrumentalne, z udziałem m.in. sanockich uczniów, prowadzili: prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, prof. Elżbieta Rosińska, prof. Ricardas Sviackevicius i Maciej Frąckiewicz.

Tak bogaty program Festiwalu był również możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dotację na ten cel w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja artystyczna”. MKiDN umieściło również sanocki Konkurs na liście priorytetowych imprez w Kalendarzu Konkursów Ogólnopolskich i Międzynarodowych MKiDN do roku 2024 – w cyklu 3-letnim.

Na ręce organizatorów napłynęły liczne gratulacje i podziękowania od uczestników i gości, podkreślających niezwykle wysoki poziom Festiwalu i ogromny dorobek artystyczno – dydaktyczno – naukowy XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2018” oraz znakomitą organizację i atmosferę sprzyjającą najwyższym artystycznym doznaniom.

materiały nadesłane

09-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)