REKLAMA

BIESZCZADY: Planowana gruntowna przebudowa „Chatki Puchatka”

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W odpowiedzi na liczne zapytanie dotyczące charakteru i celu planowanej przebudowy schroniska „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej informujemy, że obecny budynek schroniska jest mocno wyeksploatowany, wielokrotnie nadbudowywany i przebudowywany. Połoninę Wetlińską w okolicach schroniska odwiedza rocznie około 150 tys. osób, czyli znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Od wielu lat występują tu znane wszystkim bieszczadzkim turystom problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z drugiej strony otoczenie schroniska to teren bardzo cenny przyrodniczo, bogaty w stanowiska roślin i zwierząt, dla ochrony których powołano nasz Park.

Stąd też konieczna jest taka modernizacja infrastruktury turystycznej, która będzie spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i przyczyni się do ograniczenia zniszczeń w otoczeniu przyrodniczym. Nie ma możliwości, aby cele te osiągnąć kolejną, gospodarczą modernizacją istniejącego budynku, konieczna jest gruntowna przebudowa. Głównym celem funkcjonowania obiektu pozostanie funkcja turystyczna. Na potrzeby turystów ma być udostępniony taras, sala główna na parterze i sala na poddaszu oraz toalety. Zgodnie z projektem powierzchnia zabudowy zwiększy się z 168,24 m² do 292,45 m² i obejmować będzie:

– piwnicę – pomieszczenia techniczne urządzeń koniecznych dla funkcjonowania budynku w tym: kotłownia, piwnica wielofunkcyjna, oczyszczalnia ścieków, pomieszczenie retencji deszczówki,

– parter obejmujący: sień wejściową, dyżurkę GOPR z pomieszczeniem pobytu straży BdPN, salę główną dla turystów, zespół sanitarny wewnętrzny dla turystów, pomieszczenia warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, zespół sanitarny zewnętrzny dla turystów, taras widokowy z wiatą,

– poddasze z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi obiektu i salą dla turystów.

Generalnie obiekt po oddaniu do użytkowania ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, miejsce spożycia posiłku i obiekt sanitarny oraz w sytuacjach awaryjnych, jako miejsce noclegowe w salach zbiorowych na ławach. Nie przewidujemy funkcjonowania schroniska, jako obiektu hotelowego pobytu ani dla turystów ani dla innej grupy użytkowników (jak sugerują niepoważne plotki). Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby.

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemów związanych z ograniczoną ilością wody przewidziano pozyskiwanie deszczówki dla celów użytkowych w ubikacjach wewnętrznych i zewnętrznych. Woda opadowa z połaci dachowych magazynowana będzie w przeznaczonych do tego celu zbiornikach zamontowanych w podpiwniczeniu i na poddaszu. Dla celów spożywczych zakłada się transportowanie wody z ujęcia przy źródle poniżej stacji.

Obiekt będzie wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków opartą o technologię sekwencyjnych reaktorów biologicznych SBR. Ścieki będą zbierane siecią kanalizacji z urządzeń sanitarnych i gromadzone w podziemnym zbiorniku retencyjnym na terenie działki, a następnie oczyszczane w biologicznej oczyszczalni ścieków. Ścieki oczyszczone odprowadzane będą do ziemi metodą rozsączu. Osad z reaktora biologicznego będzie suszony i zwożony podobnie jak inne odpady stałe.

Jeśli chodzi o ogrzewanie i zaopatrzenie budynku w energię to planowana jest kotłownia na paliwo ekologiczne (olej opałowy rzepakowy). Zgodnie z projektem poprawa zwartości bryły budynku oraz zastosowane materiały i izolacje termiczne powinny zapewnić efektywność systemu ogrzewania. Planowane jest zastosowanie zestawu paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku stacji z zestawem akumulatorów magazynujących energię elektryczną do zasilania projektowanych w budynku urządzeń wraz z uzupełniającym w razie niedoboru energii, zestawem agregatu prądotwórczego na biopaliwo (olej rzepakowy).

Liczymy na to, że opracowany projekt gruntownej przebudowy rozwiąże znaczną część problemów związanych z funkcjonowaniem schroniska w tym szczególnym miejscu, oraz przyczyni się do efektywniejszej ochrony cennego otoczenia przyrodniczego.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego

05-10-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Marianna2018-10-05 08:58:33
0 0
Chatka ma fajny "klimat" i mogłoby tak nadal zostać. Jedynie delikatnie modernizować, ale nie rozbudowywać - to "chatka", więc w domyśle powinna mieć małe gabaryty. Poza tym, moim zdaniem, projekt inspirowany architekturą podhalańską, która jakby się ma nijak do Bieszczad. Nie można było nawiązać do architektury Bojków czy Hucułów?
Bieszczader2018-10-05 11:07:16
0 0
Moim zdaniem bardzo dobrze,ze bedzie rozbudowana przyda sie to turystom a mysle ze nie oszpeci to krajobrazu. Solarne baterie desczówka opalenie gazowe mam nadzieje to wszystko bardzo fajnie bedzie funkcjonowac m a nawet jersli bylo by tam mozliwe przenocowanie jako hotel to mi tam nie przeszkadza . Jedyne zastrzezenie i to powazne jak kolezanka Marianna napisala to jest ze ona wyglada jak bacówka. Bacówki sa w Tatrach a nie w Bieszczadach. Mamy swoja tradycje i zrobmy cos na styl Bojkowski czy Łemkowski czy nawet Huculski bo Bieszczady ciagna sie az na Ukraine. Zainspirujmy sie taka architektura. Napewno byloby to korzystniejsze. Chyba ze najwazniejsza jest komercja.
Bies2018-10-05 16:13:22
0 0
@Marianna @Bieszczader to mają postawić brzydką chyżę czy możę kurną chatę?? Część mieszkalna i stajnia zarazem? Przecież chałupy tego typu są po prostu brzydkie... już wolę taką chatę jak jest w projekcie. Kamienie, drewno, gont są naturalne i ładnie wpiszą się w krajobraz, a sama bryła budynku nie przypomina aż tak stylu podhalańskiego.
Luk2018-10-06 08:34:17
0 0
Rozumiem że większość pieniędzy z wejścia na szlak za bilety będzie przeznaczona na remont chatki....
Smok2018-10-06 16:00:02
0 0
Ja bym zrezygnował z oleju rzepakowego tylko wstawił zbiorniki buforowe kilka tys. litrów i odpowiednią ilość fotowoltaiki by je podgrzewać. Taka instalacja byłaby może droższa na starcie ale potem miałaby praktycznie zerowe koszty a jedyna obsługa polegałaby na dbaniu by śnieg nie pokrywal paneli.
Wanda D2018-10-07 10:05:58
0 0
Bardzo fajny pomysł z przebudową schroniska tylko na kiedy jest planowany rozpoczęci i zakończenie inwestycji jestem bardzo ciekawa ?
Bojko2018-10-07 19:40:23
0 0
Chyba Wasz park powinno być
22krywe2018-10-08 11:33:55
0 0
Ile by tam nie było paneli fotowoltanicznych to NIGDY JUŻ NIE BEDZIE MIAŁ TAMTEGO KLIMATU
fox2018-10-09 09:11:35
0 0
a moje cenne otoczenie przyrodnicze na osiedlu błonie nie podlega ochronie przed smogiem z otaczających prywatnych chałup ?