REKLAMA
REKLAMA

Blok operacyjny w budowie. Pierwsze zabiegi być może jeszcze w tym roku (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Od blisko trzech miesięcy trwają prace przy budowie bloku operacyjnego w sanockim szpitalu. Zadanie jest realizowane zgodnie z planem. Nie ma czasu na poślizgi, bo obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie tego roku. To jedna z największych inwestycji w sanockiej lecznicy. Całość zadania pochłonie około 20 mln zł.

„Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego w Rejonie Bieszczadzkim poprzez rozbudowę i przebudowę SP ZOZ w Sanoku – I etap Blok Operacyjny i Centralna Sterylizacja” to pełna nazwa prowadzonego zadania.

– Wszystko zostanie umiejscowione na dwóch kondygnacjach. Na górnej powstanie blok operacyjny, na dolnej centralna sterylizacja – wyjaśnia Piotr Galik, inspektor nadzoru w SP ZOZ w Sanoku.

– Zostanie wybudowany ponadto łącznik pomiędzy blokiem operacyjnym, a pawilonem diagnostyczno-zabiegowym. Budynek zostanie częściowo przeznaczony na pomieszczenia dla bloku, a częściowo dla OIOM-u – dodaje inspektor.

W chwili obecnej prowadzone są prace stricte budowlane. W kolejnych tygodniach rękawy zakaszą

specjaliści od instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych.

Z malucha do mercedesa

– Nasz obecny blok operacyjny nie przystaje do czasów, w których żyjemy. Przesiadamy się z malucha do mercedesa, gdy nowy blok zacznie funkcjonować – porównuje P. Galik.

– Pięć sal operacyjnych, wykonanych w najwyższej technologii i na najwyższym poziomie to standard na który zasługują mieszkańcy naszego powiatu – dodaje nasz rozmówca.

Jak wspominaliśmy wartość całego zadania to około 20 mln zł. Połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. 1,4 mln na inwestycję przeznaczył powiat sanocki. Pozostałą część musiał zabezpieczyć szpital. Zrobiono to zaciągając pożyczkę.

– Postępowanie na pożyczkę zostało przeprowadzone w trakcie procedowania wniosku o dofinansowanie tej inwestycji. Musieliśmy mieć bowiem zabezpieczenie wkładu własnego. Pożyczka na dzień dzisiejszy nie został uruchomiony, gdyż bazujemy na dofinansowaniu z powiatu. Pierwsza faktura w wysokości 787 200 zł została zapłacona z dotacji Powiatu Sanockiego – wyjaśnia Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Pierwsze zabiegi być może jeszcze w tym roku

Budowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji stanowi pierwszy etap tego zadania. Drugi to zakup aparatów i sprzęt medycznego, potrzebnego do wyposażenia bloku. Na liście zakupów znajduje się około 200 pozycji. Zarówno tych ważnych, jak i podstawowych.

– Aparat rentgenowski, aparaty do znieczuleń, aparatura i sprzęt medyczny niezbędny do zabiegów operacyjnych, czy choćby podstawowe rzeczy takie jak stoły operacyjne – wylicza dyrektor.

Zgodnie z harmonogramem obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie. Pierwsze zabiegi w nowym bloku będą wykonywane być może jeszcze w tym roku, a na pewno od roku 2019, po przeprowadzce i rozliczeniu projektu.

Mateusz Pniewski

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jaka jest prawda na temat kondycji finansowej sanockiego szpitala? Media wyproszone z posiedzenia Społecznej Rady ZOZ (VIDEO)

13-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.