REKLAMA
ZS2 Zamek Lesko
REKLAMA

Blok operacyjny w budowie. Pierwsze zabiegi być może jeszcze w tym roku (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Od blisko trzech miesięcy trwają prace przy budowie bloku operacyjnego w sanockim szpitalu. Zadanie jest realizowane zgodnie z planem. Nie ma czasu na poślizgi, bo obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie tego roku. To jedna z największych inwestycji w sanockiej lecznicy. Całość zadania pochłonie około 20 mln zł.

„Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego w Rejonie Bieszczadzkim poprzez rozbudowę i przebudowę SP ZOZ w Sanoku – I etap Blok Operacyjny i Centralna Sterylizacja” to pełna nazwa prowadzonego zadania.

– Wszystko zostanie umiejscowione na dwóch kondygnacjach. Na górnej powstanie blok operacyjny, na dolnej centralna sterylizacja – wyjaśnia Piotr Galik, inspektor nadzoru w SP ZOZ w Sanoku.

– Zostanie wybudowany ponadto łącznik pomiędzy blokiem operacyjnym, a pawilonem diagnostyczno-zabiegowym. Budynek zostanie częściowo przeznaczony na pomieszczenia dla bloku, a częściowo dla OIOM-u – dodaje inspektor.

W chwili obecnej prowadzone są prace stricte budowlane. W kolejnych tygodniach rękawy zakaszą

specjaliści od instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych.

Z malucha do mercedesa

– Nasz obecny blok operacyjny nie przystaje do czasów, w których żyjemy. Przesiadamy się z malucha do mercedesa, gdy nowy blok zacznie funkcjonować – porównuje P. Galik.

– Pięć sal operacyjnych, wykonanych w najwyższej technologii i na najwyższym poziomie to standard na który zasługują mieszkańcy naszego powiatu – dodaje nasz rozmówca.

Jak wspominaliśmy wartość całego zadania to około 20 mln zł. Połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. 1,4 mln na inwestycję przeznaczył powiat sanocki. Pozostałą część musiał zabezpieczyć szpital. Zrobiono to zaciągając pożyczkę.

– Postępowanie na pożyczkę zostało przeprowadzone w trakcie procedowania wniosku o dofinansowanie tej inwestycji. Musieliśmy mieć bowiem zabezpieczenie wkładu własnego. Pożyczka na dzień dzisiejszy nie został uruchomiony, gdyż bazujemy na dofinansowaniu z powiatu. Pierwsza faktura w wysokości 787 200 zł została zapłacona z dotacji Powiatu Sanockiego – wyjaśnia Henryk Przybycień, dyrektor SP ZOZ w Sanoku.

Pierwsze zabiegi być może jeszcze w tym roku

Budowa bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji stanowi pierwszy etap tego zadania. Drugi to zakup aparatów i sprzęt medycznego, potrzebnego do wyposażenia bloku. Na liście zakupów znajduje się około 200 pozycji. Zarówno tych ważnych, jak i podstawowych.

– Aparat rentgenowski, aparaty do znieczuleń, aparatura i sprzęt medyczny niezbędny do zabiegów operacyjnych, czy choćby podstawowe rzeczy takie jak stoły operacyjne – wylicza dyrektor.

Zgodnie z harmonogramem obiekt ma zostać oddany do użytku w listopadzie. Pierwsze zabiegi w nowym bloku będą wykonywane być może jeszcze w tym roku, a na pewno od roku 2019, po przeprowadzce i rozliczeniu projektu.

Mateusz Pniewski

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jaka jest prawda na temat kondycji finansowej sanockiego szpitala? Media wyproszone z posiedzenia Społecznej Rady ZOZ (VIDEO)

13-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)