REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory posadzono ponad 11 mln młodych drzewek

W lasach Podkarpacia posadzono już ponad 11 mln młodych drzewek z blisko 14 mln zaplanowanych do posadzenia w tym roku. Łączna powierzchnia tegorocznych odnowień przekroczy 1900 ha.Prace trwają jeszcze w górach, gdzie dość długo w tym roku utrzymywała się pokrywa śnieżna i trzymał zamróz, ale około 80% sadzonek z zaplanowanych 14 mln już rośnie w lesie.  To więcej o ponad 300 tys. niż w ubiegłym roku.

Najwięcej młodych drzewek posadzono w ramach odnowień powierzchni leśnych oraz przebudowy składu gatunkowego w drzewostanach rosnących na dawnych gruntach porolnych. Posadzono ponad 4  mln młodych sosen,  blisko 3 mln buków, około 2,2 mln jodełek i prawie 2 mln dębów. W szkółkach leśnych wyhodowano też około 4 mln sadzonek z przeznaczeniem do sprzedaży detalicznej, w tym przeznaczonych dla prywatnych właścicieli gruntów zalesianych.

Wiele drzew posadzono też wspólnie z uczniami szkół i przedstawicielami lokalnych samorządów i stowarzyszeń w ramach II edycji akcji „1000 drzew na minutę”, którą zorganizowano już w 11 nadleśnictwach RDLP w Krośnie. W tym roku pojawiły się nowe pomysły. Przykładowo na terenie Nadleśnictwa Mielec las sadzili członkowie Klubu Żeglarskiego Orkan, a także uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Królowej Jadwigi w Mielcu. Łącznie w dotychczasowych kilkunastu akcjach wzięło udział blisko 700 osób, które posadziły młode  dęby, buki, brzozy, jodły, świerki i modrzewie,  a także wiele gatunków drzew i krzewów owocowych. Ogólny efekt akcji „1000 drzew na minutę” na Podkarpaciu to posadzonych ponad 22 tys. drzew i krzewów. Najwięcej jednorazowo – ponad 1000 buków – posadzili uczniowie ustrzyckich podstawówek wraz z leśnikami Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą średnio 500 mln drzew. Jeśli podzielić to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut, to okazuje się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji „1000 drzew na minutę”, realizowanej przez leśników.

article

Tekst i zdjęcie: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

10-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)