REKLAMA
REKLAMA

Drzewek na święta nie zabraknie (ZDJĘCIA, VIDEO)

Od środy 12 grudnia w nadleśnictwach na terenie krośnieńskiej RDLP rozpoczęła się sprzedaż choinek. W tym roku zaplanowano sprzedaż 5,6 tys. choinek, z czego prawie cztery tys. świerków – reszta to jodły i sosny, Najwięcej – 1,5 tys. ma w planie Nadleśnictwo Leżajsk.

– Jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to możemy zaoferować nawet 7 tys. choinek – deklarują leśnicy.

Wszystkie pozyskiwane drzewka wyrosły na plantacjach zakładanych na gruntach przejściowo użytkowanych, np. na użytkach porolnych lub pod liniami energetycznymi. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, wysokość drzewek nie może przekroczyć 4-5 metrów, zatem bez względu na to, czy zostaną sprzedane, w najbliższych latach i tak trzeba je wyciąć.

Pierwsze plantacje choinek w regionie pojawiły się zaraz po wojnie. Zakładano wtedy plantacje topolowe, a pośród nich pojawiły się hodowle choinek, głównie świerków, by ochronić nękane wówczas kradzieżami młodniki jodłowe.

Tegoroczne ceny choinek sprzedawanych w podkarpackich nadleśnictwach wzrosły średnio o kilka procent w porównaniu z poprzednim sezonem, ale są także nadleśnictwa, gdzie utrzymały się na poziomie ubiegłorocznym, bowiem cena drzewek ma pokryć koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu, a nie generować zysku.

Za choinkę świerkową do 1,5 metra trzeba zapłacić średnio 27 zł, zaś za specjalne drzewko (np. do kościołów czy urzędów) powyżej 5 metrów wys. – od 110 zł wzwyż.

Sztuczna choinka jest antyekologiczna, bowiem wprowadza sztuczną atmosferę do domu, a poza tym jej wytworzenie to ogromne koszty środowiskowe. Natomiast naturalna choinka pozyskiwana na plantacjach nie przynosi takich strat.

Zauważalna moda na choinki naturalne oznacza, że nie tylko nawiązujemy do tradycji, ale zaczynamy czuć siłę natury i podkreślamy nasz odwieczny związek z lasem.

Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Foto: Dominika Gaik


Zapraszamy do punktów sprzedaży choinek. Baligród przy siedzibie Nadleśnictwa. Bukowiec siedziba Leśnictwa Polanki (Kazimierz Nózka). Przybywajcie z kartami płatniczymi, choinki w cenie 37-50 zł. Miłego wybierania jodłowych drzewek na Święta Bożego Narodzenia!

Kazimierz Nóżka / Nadleśnictwo Baligród / fb

18-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)