REKLAMA
REKLAMA

Elżbieta Łukacijewska wraz z członkami Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego odwiedzili Podkarpacie

RZESZÓW / PODKARPACIE. 17 września 2018 r. (poniedziałek), Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, wraz z innymi członkami Komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim, w tym m.in. Wimem Van De Campem (Holandia) oraz Andorem Deli (Węgry) w ramach oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego odwiedzili Podkarpacie.

Wizyta posłów na co dzień pracujących w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego rozpoczęłą się od spotkania na lotnisku Rzeszów-Jasionka oraz zwiedzenia Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2 Arena, gdzie odbyła się dyskusja z udziałem władz Województwa Podkarpackiego i Zarządem Portu Lotniczego Jasionka na temat roli lotnisk regionalnych i perspektyw rozwoju lotniska w Rzeszowie.

Następnie, po krótkiej wizytacji i zapoznanianiu się z obiektem G2 Arena, odbyła się konferencja prasowa podczas której posłowie przedstawili główny cel wizyty, a Elżbieta Łukacijewska zaprezentowała najważniejsze, trwające obecnie prace Komisji Transportu i Turystyki, w których aktywnie uczestniczy, w tym m.in: prace nad Pakietem Mobilności, prawami pasażerów kolei, czy też nad instrumentem Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF), który wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Jak mówi sama Elżbieta Łukacijewska: – Cieszę się, że mogłam pokazać kolegom, zwłaszcza z Grupy EPL w PE, z którymi mam okazję pracować m.in. przy Pakiecie Mobilności, ogrom inwestycji z czasów rządów PO-PSL. Aby w pełni wykorzystać możliwości płynące z polityki spójności oraz różnych instrumentów finansowych np. programu Łącząc Europe czy InvestEU potrzeba dobrej współpracy i synergii na poziomie samorządów i kraju, ale także z europosłami i Komisją Europejską.

Poseł Łukacijewska podkreśla: – Wykonanie inwestycji, zwłaszcza tych infrastrukturalnych wymaga czasu oraz środków finansowych i zdecydowana większość inwestycji realizowanych na Podkarpaciu przy dużym udziale środków unijnych przygotowana i rozpoczęta została dużo wcześniej, za czasów rządów PO-PSL, który również wynegocjował tak dużą ilość środków, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje.

Kolejnym punktem programu była wizytacja realizowanego odcinka drogi S-19, a następnie spotkanie w Dolinie Lotniczej, gdzie Marek Darecki, prezes Pratt & Whitney Rzeszów oraz założyciel Stowarzyszenia Dolina Lotnicza zaprezentował sposób oraz model biznesowy, w jaki funkcjonuje klaster i przemysł lotniczy na Podkarpaciu.

Następne dwa dniu wizyty, tj. 18 i 19 września posłowie Komisji Transportu spędzą kolejno w Krakowie i Warszawie odbywając szereg spotkań dotyczących inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza dotyczących infrastruktury związanej z ruchem lotniczym i kolejowym.

materiały nadesłane

19-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)