REKLAMA
PBS Dydnia
REKLAMA

Gotują, wyszywają, uprawiają sport. Seniorzy z gminy Zarszyn mają swój dom, pierwszy w powiecie (ZDJĘCIA)

GMINA ZARSZYN / PODKARPACIE. Wraz z początkiem nowego 2018 roku seniorzy z gminy Zarszyn mogą uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w Dziennym Domu Senior+ w stolicy gminy przy ulicy Lipowej. To pierwsza tego typu placówka w powiecie sanockim.

W Dziennym Domu Senior+ w Zarszynie podopieczni mogą zjeść ciepły posiłek, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych czy aktywizujących.

Organizujemy spotkania ze strażakami, czy policjantami, którzy edukują, mówią o zagrożeniach, dają seniorom rady i wskazówki – mówi Ewa Sieradzka, kierownik placówki.

W ramach warsztatów seniorzy z gminy Zarszyn uczestniczą w zajęciach terapii zajęciowej z rękodzieła, malowania na szkle, pisania ikony, gotowania, szycia czy wyszywania.

Nowe miejsce przeznaczone jest dla seniorów powyżej 60. roku życia, biernych zawodowo. To podstawowe warunki uczestnictwa w zajęciach. Ci, którzy nie przekraczają ustalonego kryterium dochodowego, mają możliwość dołączenia do grupy bezpłatnie, pozostali za jeden dzień płacą od 4 do 6 złotych. To wręcz symboliczna stawka, dlatego też z powodzeniem można stwierdzić, że stać na nią każdego. Wśród podopiecznych w Zarszynie są przede wszystkim kobiety, ale znalazło się także dwóch panów. Na zajęcia przychodzą od poniedziałku do piątku między 7.30 a 15.30.

To świetny sposób na spędzanie czasu, przede wszystkim dla osób samotnych, czy bezradnych życiowo.

Nasi podopieczni od początku angażują się w organizację różnorodnych przedsięwzięć. W styczniu był Dzień Babci i Dziadka, teraz przed nami Dzień Chorych, Dzień Kobiet, Śniadanie Wielkanocne połączone z wystawą, następnie Dzień Matki i Ojca czy Sobótka. Już teraz seniorzy przygotowują różnorodne dzieła: chustki, bibułowe kwiaty, koszyki, ozdoby, które zaprezentują na wspomnianej wystawie – zaznacza pani kierownik. – Mało tego, w planie są również wycieczki, kino, zwiedzanie skansenu sanockiego czy Muzeum Historycznego – uzupełnia Ewa Sieradzka.

Warto podkreślić, że do pierwsze tego typu miejsce w całym powiecie sanockim. Ci mieszkańcy gminy Zarszyn, którzy maja trudności z dotarciem do placówki, mogą też skorzystać z darmowych przewozów, dostępnych dla seniorów.

Pieniądze na realizację przedsięwzięcia udało się pozyskać z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z rządowego wieloletniego programu Senior+ na lata 2015-2020. Z tych środków sfinansowano remont budynku oraz wyposażenie.

W tym momencie przygotowaliśmy w ramach tego samego programu projekt do ministerstwa o otrzymanie dofinansowania na funkcjonowanie Domu Senior+ w Zarszynie – podkreśla kierownik Sieradzka.

Dodajmy jeszcze, że podobne instytucje działają w ościennych powiatach, chociażby w miejscowościach Klimkówka czy Korczyna.

foto: UG Zarszyn/Danuta Dec

16-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)