REKLAMA
Tomasz Święch

GRANICA: Podróżowała z dzieckiem, do którego nie miała praw rodzicielskich

Strażnicy graniczni z placówki w Medyce zatrzymali w trakcie kontroli granicznej dwoje obywateli Litwy podejrzewanych o porwanie dziecka. 10-letni chłopiec, który z nimi podróżował jest już pod opieką ojca.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek (31 lipca), na drogowym przejściu granicznym w Medyce. W trakcie kontroli kursowego autobusu z Kijowa do Szczecina funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że 37-letnia obywatelska Litwy jest poszukiwana w celu aresztowania i ekstradycji do Norwegii.

Alert w europejskiej bazie SIS dotyczył podejrzenia o uprowadzenie dziecka, które tego dnia z nią podróżowało i figurowało jako zaginione.

Funkcjonariusze SG szybko ustalili, że kobieta jest jego biologiczną matką. Kilka miesięcy wcześniej, decyzją norweskiego Sądu, została pozbawiona praw rodzicielskich. Prawa te zostały przekazane ojcu chłopca (obywatelowi Norwegii).

W czasie podróży matce oraz dziecku towarzyszył 37-letni obywatel Litwy. Został również zatrzymany w związku z wpisem władz Norwegii do bazy SIS. Według uzyskanych informacji, mężczyzna może mieć związek z uprowadzeniem nieletniego Litwina.

Ze względu na wszczętą procedurę przekazania do Norwegii, zatrzymana kobieta i towarzysz jej podróży zostali osadzeni w aresztach śledczych.

Aktualnie, odnaleziony chłopiec jest już pod opieką prawowitego opiekuna.

W bieżącym roku, Straż Graniczna ujawniła na podkarpackich przejściach granicznych ponad 30 osób, których dane umieszczone były w międzynarodowych bazach SIS oraz Interpol w celu zatrzymania.

BiOSG

03-08-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

POsada 242018-08-03 18:46:19
0 0
Zwariowali totalnie - "małoletni jest obywatelem Litwy" matka Litwinką a dziecko oddali ojcu wyrokiem norweskiego sądu ? ? ? EuroKOŁCHOZ w pigułce !
chory kraj ta Polska2018-08-03 21:23:03
0 0
Jak by niemieckie sądy zabrały Polce prawa rodzicielskie też by dziecko oddali niemcom
Dawniej Wandy za Niemca iść nie chciały 2018-08-03 21:24:53
0 0
Dawniej Wandy za Niemca iść nie chciały
aga2018-08-04 10:08:55
0 0
ok