REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza niedziela z zamkniętymi sklepami. Sprawdź kalendarz (GRAFIKA)

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Najbliższa niedziela 11 marca jest pierwszą wolną od handlu. Zgodnie z ustawą sklepy będą nieczynne. Sprawdź jak wygląda kalendarz na cały rok.

Przypomnijmy, że ustawa z 10 stycznia 2018 roku określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zgodnie z brzmieniem dokumentu  w niedziele i święta w placówkach handlowych: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak też powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, są zakazane.

Ustawa systematycznie wprowadza zmiany na przestrzeni 2018 oraz 2019 roku. I tak w okresie od 1 marca (od momentu wyjścia jej w życie) do 31 grudnia 2018 r. zakaz handlu nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. natomiast jeśli w pierwszą lub w ostatnią niedzielę miesiąca kalendarzowego przypada święto zakaz obowiązuje.

Natomiast w 2019 roku handel będzie mógł być prowadzony tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca kalendarzowego.

Warto w tym miejscu dodać, że ustawa nie oznacza zamknięcia wszelkich placówek handlowych. ustawa wyszczególnia 32 wyłączenia od zakazu. W tej grupie odnajdziemy chociażby stacje paliw, dworce, lotniska, apteki, wszelkiego rodzaju miejsca związane z działalnością gastronomiczna czy rozrywkową, placówki w strefach wolnocłowych czy na statkach. Ponadto handel będzie mógł być prowadzony w małych sklepach, gdzie za kasą stanie właściciel.

Skrócony czas pracy w handlu obowiązuje także w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę. Wówczas praca zakończy się o 14.00.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy podkreślić, że nie dojdzie do zamknięcia galerii handlowych. Placówki, które reprezentują rodzaj handlu wyłączony spod zakazu, mogą pracować tak jak do tej pory. Tym samym skorzystamy z restauracji, barów, kawiarni, kin czy siłowni.

Na koniec nie sposób pominąć kar, jakie grożą tym, którzy zakaz złamią. I tak pracodawcy, którzy powierzają swoim pracownikom czynności związane z handlem w niedziele i święta mogą zapłacić grzywnę w wysokości od 1000 do 100 000 zł.. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pracę w wigilię oraz Wielką Sobotę po godzinie 14.00.

 

27544648_1816735705068231_7936114322472884815_n

Niedziele wolne od handlu. Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

supermarket-949913_960_720

08-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)