REKLAMA
REKLAMA

Pierwsza niedziela z zamkniętymi sklepami. Sprawdź kalendarz (GRAFIKA)

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Najbliższa niedziela 11 marca jest pierwszą wolną od handlu. Zgodnie z ustawą sklepy będą nieczynne. Sprawdź jak wygląda kalendarz na cały rok.

Przypomnijmy, że ustawa z 10 stycznia 2018 roku określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zgodnie z brzmieniem dokumentu  w niedziele i święta w placówkach handlowych: handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, jak też powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem, są zakazane.

Ustawa systematycznie wprowadza zmiany na przestrzeni 2018 oraz 2019 roku. I tak w okresie od 1 marca (od momentu wyjścia jej w życie) do 31 grudnia 2018 r. zakaz handlu nie obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. natomiast jeśli w pierwszą lub w ostatnią niedzielę miesiąca kalendarzowego przypada święto zakaz obowiązuje.

Natomiast w 2019 roku handel będzie mógł być prowadzony tylko w ostatnie niedziele każdego miesiąca kalendarzowego.

Warto w tym miejscu dodać, że ustawa nie oznacza zamknięcia wszelkich placówek handlowych. ustawa wyszczególnia 32 wyłączenia od zakazu. W tej grupie odnajdziemy chociażby stacje paliw, dworce, lotniska, apteki, wszelkiego rodzaju miejsca związane z działalnością gastronomiczna czy rozrywkową, placówki w strefach wolnocłowych czy na statkach. Ponadto handel będzie mógł być prowadzony w małych sklepach, gdzie za kasą stanie właściciel.

Skrócony czas pracy w handlu obowiązuje także w wigilię Bożego Narodzenia oraz w Wielką Sobotę. Wówczas praca zakończy się o 14.00.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Przede wszystkim należy podkreślić, że nie dojdzie do zamknięcia galerii handlowych. Placówki, które reprezentują rodzaj handlu wyłączony spod zakazu, mogą pracować tak jak do tej pory. Tym samym skorzystamy z restauracji, barów, kawiarni, kin czy siłowni.

Na koniec nie sposób pominąć kar, jakie grożą tym, którzy zakaz złamią. I tak pracodawcy, którzy powierzają swoim pracownikom czynności związane z handlem w niedziele i święta mogą zapłacić grzywnę w wysokości od 1000 do 100 000 zł.. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pracę w wigilię oraz Wielką Sobotę po godzinie 14.00.

 

27544648_1816735705068231_7936114322472884815_n

Niedziele wolne od handlu. Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

supermarket-949913_960_720

08-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)