REKLAMA
REKLAMA

Pies bez smyczy czy kagańca? Teraz grzywna to nawet 1000 zł

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Od ponad tygodnia obowiązują nowe, zaostrzone przepisy kodeksu wykroczeń. Chodzi tutaj o obowiązki właścicieli wobec swoich pupili. Za nieostrożne trzymanie zwierząt, nie upilnowanie ich czy wyprowadzanie bez smyczy bądź kagańca, może grozić grzywna w wysokości do 1000 zł, zaś w przypadkach narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nawet 5000 zł.

 

Do tej pory kodeks wykroczeń kwestie obowiązków właścicieli zwierząt regulował w art. 77 kw, który mówił, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Obecnie przepisy są bardziej rygorystyczne.

Aktualnie za nieostrożne trzymanie zwierzęcia, choćby psa bez smyczy czy kagańca, dopuszczenie do sytuacji, że kogoś zaatakuje, spowoduje zagrożenie czy też wypadek, grozi kara grzywny do 1000 zł oraz ograniczenia wolności od 5 do 30 dni, co w praktyce oznacza prace na cele publiczne – wyjaśnia Anna Oleniacz, rzecznik prasowy sanockiej policji. – W skrajnych przypadkach, gdy pies zagraża zdrowiu i życiu innych ludzi, właściciel może zapłacić nawet 5000 złotych kary – dodaje.

Mówi o tym znowelizowany art. 77 w par. 2, że kto nie zachowuje należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a ono swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. W tym wypadku owa grzywna może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

W tym miejscu warto także dodać, że przepisami nie są objęci tylko właściciele psów. Tak samo są traktowani właściciele kotów, krów czy kóz.

W minionym sezonie letnim w mediach ogólnopolskich wielokrotnie podawano informacje o zwiększonej liczbie ataków groźnych psów na ludzi. Nowelizacja tych przepisów to swego rodzaju odpowiedź na te sytuacje. Incydenty w głównej mierze wynikały z braku wyobraźni właścicieli zwierząt, którzy pozwalali pupilom hasać bez smyczy, a w przypadku ras uznanych za niebezpieczne, bez kagańca.

24-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)