REKLAMA
REKLAMA

Prokuratura bada sprawę zaginięcia 12-latka. Drugi wątek ma podłoże seksualne

POWIAT BRZOZOWSKI / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Brzozowie prowadzi postępowanie w związku z zaginięciem 12-latka z Izdebek. Sprawa jest skomplikowana i wielowątkowa. Jest też podejrzenie o popełnienie czynów o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego.

 

12-letni Daniel z Izdebek zaginął we wtorek 13 listopada. Wyszedł do babci około 14.30, bawił się na podwórku w pobliżu jej domu. Jednak około 16.00 już go tam nie było. Chłopcu towarzyszył pies. Wiadomo było również, że 12-latek ma trudności w komunikowaniu się z innymi.

Zaginięcie zgłoszono na policję. Wówczas rozpoczęto działania. Chłopak 2 dni i dwie noce przebywał w lesie, razem ze swoim pupilem przemierzał leśne ścieżki. To uratowało go od wychłodzenia. Do akcji poszukiwawczej zaangażowano wszelkie możliwe służby. Dziecka szukała też rodzina i okoliczni mieszkańcy, a także stowarzyszenia. Finalnie chłopca odnalazł grzybiarz, którzy poinformował o tym goprowców. Akcja poszukiwawcza zakończyła się szczęśliwie, ale cała sprawa może mieć przykry finał.

Prokuratura bada okoliczności zaginięcia

Sprawa zaginięcia Daniela trafiła do brzozowskiej prokuratury. Śledztwo prowadzono bezpośrednio w związku z zaginięciem, jednak w trakcie czynności pojawiły się kolejne wątki. Jak udało się nam ustalić w rodzinie Daniela nie działo się dobrze. 10-cioro rodzeństwa żyło w trudnych warunkach, ale i w nie najlepszej atmosferze. Mimo tego, że wiele osób wiedziało o sytuacji w tej rodzinie, nikt specjalnie nie reagował. Podobnie też brzozowska policja nie odbierała zgłoszeń choćby o przemocy w tej rodzinie.

Postępowanie toczy się w sprawie związanej z zaginięciem chłopca, a w związku z tym z narażeniem go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i jest to związane z nienależytym sprawowaniem opieki przez osoby, które z mocy prawa są zobowiązanie do sprawowania pieczy nad dzieckiem – informuje prokurator Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie.

Jest to przestępstwo z art. 160 kk.

Wątek o podłożu seksualnym?

Natomiast drugi wątek tego  postępowania jest bezpośrednio związany z podejrzeniem popełnienia czynu  o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego dziecka. Jedna osoba została w tej sprawie zatrzymana. Prokurator wniósł o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego zatrzymania – wyjaśnia prokurator Bobola.

Tą osobą jest ojciec 12-latka. Dzisiaj sąd rozpatrzy prokuratorski wniosek. 

W tej części postępowania chodzi o przestępstwo z art. 200 kk, czyli inną czynność seksualną wobec małoletniego poniżej 15 lat, co jest zagrożone karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, natomiast z uwagi na dobro całego rodzeństwa, prokuratura nie udziela szczegółowych informacji.

Wiemy natomiast, że dzieci  z uwagi na  charakter postępowania, zostały umieszczone w specjalnym ośrodku opiekuńczym. Prokuratura nie udziela również informacji odnośnie matki dziecka, z uwagi na dobro postępowania.

Do sprawy wrócimy.

 

ZOBACZ TAKŻE:

AKTUALIZACJA: Daniela odnaleziono w lesie, 5 km od domu (FOTO)

Z OSTATNIEJ CHWILI: Odnaleziono zaginionego Daniela!

POSZUKIWANIA 12-LATKA: Brzozowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie

 

16-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)