REKLAMA
REKLAMA

Przemycał blisko 50 kilogramów bursztynu (FOTO)

REGION, GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce udaremnili przemyt blisko 47 kg nieobrobionego bursztynu. Towar, przewożony w foliowych workach, ukryty był w skrytkach kontrolowanego volkswagena.

21 sierpnia br. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce skierowali do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy marki volkswagen na ukraińskich numerach rejestracyjnych.

Podczas kontroli, szczególną uwagę funkcjonariuszy zwróciły progi pojazdu i boczne ściany. Okazało się, że w tych miejscach dokonano przeróbek, które posłużyły do ukrycia kilkudziesięciu foliowych worków z nieoszlifowanym bursztynem. Łączna waga przemycanego towaru sięgnęła blisko 47 kg.

Do ukrycia kontrabandy przyznał się kierujący pojazdem 30-letni ob. Ukrainy. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i tytułem kary wpłacił 10 tys. złotych.

To już kolejna w ostatnim czasie próba przemytu większej ilości bursztynu, udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na Podkarpaciu. W lipcu br. na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze udaremnili przemyt 47,5 kg bursztynu.

Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt łącznie 170 kg bursztynu. Najwięcej bursztynu zatrzymano na przejściu granicznym w Korczowej.

Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały w lutym br. porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu, a także popularyzowanie wiedzy geologicznej.

 

 

źródło: KAS

22-08-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook