REKLAMA
REKLAMA

Rekordowy przemyt bursztynu na granicy (FOTO)

GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (Krajowa Administracja Skarbowa) podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej udaremnili rekordowy przemyt ponad 275 kg nieobrobionego bursztynu. Towar usiłował przemycić do Polski obywatel Ukrainy.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej skierowali do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Za kierownicą pojazdu zasiadał obywatel Ukrainy.

Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w samochodzie dokonano przeróbek konstrukcyjnych, które wykorzystane zostały do przemytu. Rewizja pojazdu zakończyła się wykryciem rekordowej ilości nieoszlifowanego bursztynu w ilości 275,30 kg.

Legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia należności przywozowych w wysokości ponad 63 tys. złotych (podatek VAT) i dokonania zgłoszenia celnego.

Obywatel Ukrainy, który nie dopełnił tego obowiązku odpowie w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego, do którego funkcjonariusze zatrzymali nie tylko przemycany towar ale także przerobiony do przemytu samochód. Dodatkowo funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwrócili się do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu, zgodnie z którą orzeczony został zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen na okres 3 lat.

To już kolejna w tym roku próba przemytu bursztynu, udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu. Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili łącznie przemyt blisko 600 kg bursztynu. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt 424 kg bursztynu.

Nielegalny przywóz bursztynu do Polski naraża nie tylko na straty Skarb Państwa, ale także uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. Zatrzymany bursztyn ulegnie prawdopodobnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

W lutym br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu a także popularyzowanie wiedzy geologicznej. Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne) a także meteoryty stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą, po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.

 

KAS

05-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)