REKLAMA
REKLAMA

Rekordowy przemyt bursztynu na granicy (FOTO)

GRANICA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (Krajowa Administracja Skarbowa) podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej udaremnili rekordowy przemyt ponad 275 kg nieobrobionego bursztynu. Towar usiłował przemycić do Polski obywatel Ukrainy.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej skierowali do szczegółowej rewizji wjeżdżający do Polski samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Za kierownicą pojazdu zasiadał obywatel Ukrainy.

Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w samochodzie dokonano przeróbek konstrukcyjnych, które wykorzystane zostały do przemytu. Rewizja pojazdu zakończyła się wykryciem rekordowej ilości nieoszlifowanego bursztynu w ilości 275,30 kg.

Legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia należności przywozowych w wysokości ponad 63 tys. złotych (podatek VAT) i dokonania zgłoszenia celnego.

Obywatel Ukrainy, który nie dopełnił tego obowiązku odpowie w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego, do którego funkcjonariusze zatrzymali nie tylko przemycany towar ale także przerobiony do przemytu samochód. Dodatkowo funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwrócili się do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu, zgodnie z którą orzeczony został zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen na okres 3 lat.

To już kolejna w tym roku próba przemytu bursztynu, udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu. Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili łącznie przemyt blisko 600 kg bursztynu. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt 424 kg bursztynu.

Nielegalny przywóz bursztynu do Polski naraża nie tylko na straty Skarb Państwa, ale także uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. Zatrzymany bursztyn ulegnie prawdopodobnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

W lutym br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu a także popularyzowanie wiedzy geologicznej. Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne) a także meteoryty stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą, po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.

 

KAS

05-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)