REKLAMA
REKLAMA

Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą przemycającą papierosy (ZDJĘCIA)

MEDYKA / PODKARPACIE. Rozpracowana grupa przestępcza przemycała papierosy ukryte w wagonach kolejowych wjeżdżających z Ukrainy. W proceder zaangażowany był pracownik nastawni kolejowej w Medyce.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej od roku prowadził śledztwo powierzone przez Prokuraturę Okręgową w Przemyślu. Sprawa dotyczyła zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem, przechowywaniem oraz dalszą dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Nielegalne wyroby, przemycane były w wagonach towarowych pociągów wjeżdżających z Ukrainy. Najczęściej przemycane towary ukryte były pod transportem rudy żelaza.

foto001

Proceder nie mógłby funkcjonować bez pomocy pracownika nastawni kolejowej w Medyce, który informował zaangażowane osoby m.in. o czasie wjazdu oraz rozładunku składów kolejowych.  W sprawę zaangażowani byli obywatele Polski, w tym przede wszystkim  rodzina mieszkająca w przygranicznej miejscowości oraz obywatel Ukrainy, który był odpowiedzialny za przewożenie trefnego towaru w głąb kraju. Na przestrzeni minionego roku, funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani  przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Ochrony Kolei, kilkukrotnie ujawniali przemyt organizowany przez członków rozpracowanej grupy.

Szacuje się, że grupa przestępcza mogła wprowadzić na rynek nielegalne papierosy pochodzące z przemytu,  gdzie należności dla Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków i cła przekraczają 2,5 mln złotych.

foto004

26 marca, na podstawie postanowień Prokuratora Okręgowego dokonano przeszukania  kilku posesji jednocześnie oraz zatrzymano sześciu członków grupy. Zaangażowanego w proceder  Ukraińca, zatrzymano dwa dni wcześniej podczas próby wywozu z terenu pogranicza papierosów wyjętych z wagonów. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,  w tym dwie osoby kierowania tą grupą. Decyzją Prokuratora, zastosowano środki w postaci poręczeń majątkowych oraz dozoru policyjnego. Natomiast decyzją Sądu, wobec zatrzymanego obywatela Ukrainy oraz jednego z obywateli Polski, któremu postawiono zarzut kierowania grupą przestępczą, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

BiOSG

28-03-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)