REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” na sanockim Rynku (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W 100. rocznicę odrodzenia się Rzeczypospolitej Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych, jednym z nich jest ogólnopolska akcja „Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. 21 maja 2018 r. jednocześnie w kilkunastu miastach w całym kraju, uroczyście zostanie otworzona wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości”.

Ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Następnie ekspozycja ma być prezentowana w wielu ośrodkach na terenie całego kraju. Na Podkarpaciu jako pierwszy na „Biało-czerwonym szlaku. Moja Niepodległa ” znalazł się Sanok. 21 maja o godz. 12.00 na Rynku nastąpi oficjalna inauguracja wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Sanoka. W kolejnych miesiącach będzie prezentowana na rynku w Brzozowie, gdzie przedsięwzięciu patronuje Urząd Miasta Brzozowa oraz Muzeum Regionalne w Brzozowie. W lipcu na Rynku w Ustrzykach Dolnych pod patronatem Urzędu Miasta Ustrzyki Dolne. W sierpniu wystawa będzie eksponowana w naszych pięknych Bieszczadach, w Solinie. Partnerem przedsięwzięcia jest PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce., we wrześniu na Rynku w Krośnie, pod patronatem Urządu Miasta Krosna. Od jesieni wystawa zagości w Przemyślu, Rzeszowie i Łańcucie. Już dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z prezentowanymi na wystawie bohaterami naszej Niepodległości. Wystawa „Ojcowie Niepodległości” jest jednym z najważniejszych projektów IPN poświęconych upamiętnieniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

86-150844

źródło: IPN Rzeszów

21-05-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: