REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie Wigilijne osób niesłyszących (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W okresie przedświątecznym Zarząd Polskiego Związku  Głuchych w Sanoku zorganizował Spotkanie Wigilijne, które odbyło się w restauracji SANVIT. W uroczystościach wzięło udział ponad 100-tu  Głuchych z naszej okolicy jak również 30 niesłyszących z Krosna i 10 osób z Rzeszowa.

Spotkania Wigilijne Głuchych to tradycja. Wcześniej odbywały się one w świetlicy PZG, natomiast w tej chwili jest nas tak dużo, że nie możemy się tam pomieścić, więc zmuszeni jesteśmy od kilku lat organizować je w restauracji a i tutaj jest nam ciasno. Głusi stanowią jedną wielką rodzinę a PZG to Ich drugi dom. Nie wyobrażamy sobie aby nie mieli Oni możliwości wspólnie usiąść do stołu i połamać się opłatkiem.

Przed Wigilią odbyła się Msza Święta odprawiona przez duszpasterza osób niesłyszących ks. Łukasza Piróga. Następnie wszyscy złożyli sobie życzenia, połamali się opłatkiem i usiedli do wigilijnej kolacji, na której nie zabrakło tradycyjnych potraw jak: pierogi z kapustą i ziemniakami, gołąbki, zupa grzybowa, ryba, piernik, juszka. Osoby słyszące nie wyobrażają sobie świąt bez wspólnego kolędowania, natomiast u Głuchych nie ma takiego zwyczaju, więc postanowiliśmy to zmienić. Dlaczego pozbawiać Ich tak dużej przyjemności? Od 3 lat uczymy niesłyszących śpiewać kolędy w języku migowym. Wychodzi nam to coraz lepiej. Największą radość sprawia nam, gdy widzimy jak dzieci głuche śpiewają, migając kolędy i czerpią z tego ogromną przyjemność.

Zarząd Polskiego Związku Głuchych w Sanoku życzy wszystkim szczęśliwego 2018 roku!


materiały nadesłane

05-01-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)