REKLAMA
REKLAMA

Tragiczny bilans na drodze. Troje pieszych zginęło w wypadkach

PODKARPACIE. Trzy wypadki, w których zginęło troje pieszych, to tragiczny bilans zdarzeń drogowych wczorajszego dnia i dzisiejszego poranka. Do pierwszego z tych zdarzeń doszło wczoraj w Nowosielcach, w powiecie przeworskim, do kolejnego w Sanoku. Dziś rano w Kolbuszowej kierowca renault śmiertelnie potrącił pieszego. Policjanci apelują do wszystkich poruszających się po drogach o rozwagę i ostrożność.

Policjanci z Kolbuszowej pracują na miejscu tragicznego wypadku do jakiego doszło przed godz. 6 w Zarębkach na drodze krajowej nr 9. Jak wstępnie ustalono, kierowca renaulta potrącił pieszego. Niestety życia potrąconego 65-letniego mężczyzny nie udało się uratować. Zablokowany jest jeden pas jezdni w kierunku Warszawy. Ruch na tym odcinku odbywa się wahadłowo. Utrudnienia mogą potrwać nawet do godz. 10.

Wczoraj doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Pierwszy z nich miał miejsce przed godz. 17 w Nowosielcach w powiecie przeworskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 18-letni kierowca audi potrącił 52-letniego mężczyznę, który zginął na miejscu. Mniej więcej w tym samym czasie w Sanoku na ul. Jana Pawła II, kierowca jeepa potrącił 81-letnią pieszą przechodzącą przez jezdnię. Kobieta w wyniku doznanych obrażeń zmarła na miejscu. 43-letni mieszkaniec Sanoka, który kierował jeepem, był trzeźwy.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tych tragicznych zdarzeń.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza po zmroku. Pamiętajmy, że piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej, a warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści są mało widoczni.

Szczególny apel również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

KWP
foto: archiwum KPP Przeworsk

16-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)