REKLAMA

Tragiczny bilans na drodze. Troje pieszych zginęło w wypadkach

PODKARPACIE. Trzy wypadki, w których zginęło troje pieszych, to tragiczny bilans zdarzeń drogowych wczorajszego dnia i dzisiejszego poranka. Do pierwszego z tych zdarzeń doszło wczoraj w Nowosielcach, w powiecie przeworskim, do kolejnego w Sanoku. Dziś rano w Kolbuszowej kierowca renault śmiertelnie potrącił pieszego. Policjanci apelują do wszystkich poruszających się po drogach o rozwagę i ostrożność.

Policjanci z Kolbuszowej pracują na miejscu tragicznego wypadku do jakiego doszło przed godz. 6 w Zarębkach na drodze krajowej nr 9. Jak wstępnie ustalono, kierowca renaulta potrącił pieszego. Niestety życia potrąconego 65-letniego mężczyzny nie udało się uratować. Zablokowany jest jeden pas jezdni w kierunku Warszawy. Ruch na tym odcinku odbywa się wahadłowo. Utrudnienia mogą potrwać nawet do godz. 10.

Wczoraj doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Pierwszy z nich miał miejsce przed godz. 17 w Nowosielcach w powiecie przeworskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 18-letni kierowca audi potrącił 52-letniego mężczyznę, który zginął na miejscu. Mniej więcej w tym samym czasie w Sanoku na ul. Jana Pawła II, kierowca jeepa potrącił 81-letnią pieszą przechodzącą przez jezdnię. Kobieta w wyniku doznanych obrażeń zmarła na miejscu. 43-letni mieszkaniec Sanoka, który kierował jeepem, był trzeźwy.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tych tragicznych zdarzeń.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze zwłaszcza po zmroku. Pamiętajmy, że piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej, a warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści są mało widoczni.

Szczególny apel również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

KWP
foto: archiwum KPP Przeworsk

16-11-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Sanoczanin1232018-11-16 09:58:13
0 0
Obecnie piesi myślą, że zawsze mają pierwszeństwo, niestety obecne warunki na drodze nie są łatwe dla kierowców, ponieważ szybko robi się ciemno a zanim włączą się latanie jest najgorsza pora do jazdy z uwagi na to ze mniej więcej połowa aut u nas ma źle ustawione reflektory, które nie dość, że oślepiają to ciężko się skupić na drodze i pieszego po prostu czasami nie widać. Nie twierdzę, że zawsze wina lezy po stronie pieszego, ale chyba zanim wejdzie sie ma droge to nalezy się upewnić czy kierowca nas widzi i zdoła się zatrzymać, a nie jak to często można zobaczyć albo poczuć na własnej skórze, nawet nie spojrzy tylko wchodzi na przejście i myśli ze auto zatrzymuje się w miejscu. Idzie zima, będzie jeszcze gorzej, pomyśl zanim wejdziesz pod rozpędzone 1,5 tony lub więcej.
i2018-11-16 13:00:41
0 0
Dureń.
adam2018-11-16 13:58:04
0 0
obowiązkowe badania psychologiczne dla właścicieli złomu poniemieckiego!!!