REKLAMA
Życzenia P. Uruski

Uważajmy na zwierzęta. Są sporym zagrożeniem dla kierowców

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Kierowcy muszą się liczyć z zagrożeniem ze strony zwierząt, które mogą gwałtownie wbiec na jezdnię i doprowadzić do zdarzenia drogowego. W ostatnim czasie na drogach naszego powiatu dość często dochodziło do tego typu zdarzeń. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że Informacje o miejscach, w których te zjawiska występują można przekazać Policji za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia dotyczące zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Zawsze przebiegają one w ten sam sposób: zwierzę nagle wbiega przed nadjeżdżający samochód. Zazwyczaj do takich zdarzeń dochodzi w okolicach zalesionych, łąkach lub drogach, gdzie pobocza porośnięte są wysoką trawą. Kierowcy często też widzą na łąkach pasące się jelenie czy też sarny, ale nie przypuszczają, że spłoszone zwierzę nagle wbiegnie na drogę.

Nie mniejszym problemem są nieprawidłowo trzymane psy. Niestety często, szczególnie w terenach wiejskich, można zauważyć psy, które luźno biegają w obrębie dróg. Pamiętajmy, że za zwierzę, które wbiegnie pod nadjeżdżający samochód powodując tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odpowiada właściciel. Także w przypadku pogryzienia przez zwierzę osób postronnych, można pociągnąć właściciela do odpowiedzialności karnej.

Policjanci apelują aby zachować szczególną ostrożność, dostosować prędkość oraz dokładnie obserwować otoczenie drogi. Nie wolno bagatelizować znaków drogowych. Miejsca, w których już wcześniej dochodziło do kolizji ze zwierzyną leśną oznaczone są znakiem pionowym ostrzegawczym ” zwierzęta dzikie”.

Pamiętajmy, że sygnały o bezpańskich wałęsających się psach oraz zdarzeniach drogowych z udziałem zwierząt leśnych można przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

zdjęcie poglądowe / pixabay.com

KPP Sanok

16-07-2018
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

lipko2018-07-16 12:30:39
0 0
Szczególnie pchły.
..2018-07-16 14:11:44
0 0
jezeli wbiegnie pod auto to kto ma czas zareagowac???? ludzie ....
Norki2018-07-16 15:37:54
0 0
Najgorsze są norki i bardzo przebiegłe!
wilcy2018-07-16 20:29:54
0 0
To ludzie są zagrożeniem dla zwierząt. Natura się mści!
karma2018-07-16 20:41:36
0 0
to za bezeceństwa Pióry sie tak mści
Wilk2018-07-16 22:02:02
0 0
A co z wilkami się pytam, już trzeci dzień nic o nas nie piszecie, kogo trzeba zjeść by wrócić na czołówkę?
Jazy2018-07-17 06:44:18
0 0
Dzięki wilkom mamy mniej wałęsających się bez żadnej opieki psów.
Ulaa2018-07-17 08:22:14
0 0
Niech ku.. wa brzegi przy drogach wykoszą, bo jadąc np. przez miejscowośc Orzechówka tzw. na buka to jest znak o dzikiej zwierzynie a jedzie się jak przez dżunglę to kierowca w takich warunkach nic nie może zrobić jeśli wpada prosto na samochód z trawska
Taka tam2018-07-17 17:24:17
0 0
Weźcie wiecej zwierząt pod ścisłą ochronę, ludzi zamknijcie w klatkach, samochody oddajcie na złom. I będzie po problemie. Wkurzający szczególnie są mieszczuchy z bloków, ktorzy wiedzą za przeproszeniem tyle co nic o zwierzętach, ktore z podwórka domu zabierają psy i na oczach właścicieli je rozszarpuja. Dom, który stoi niezmiennie od 100 lat jest ingerencją w przyrodę? Jaką pytam? Kolejna sprawa Niedźwiedź... Na naszym terenie oznakowanych jest 300 sztuk, ale ile jest nieoznaczony? Ile ludzi musi jeszcze zostac zaatakowanych by cos sie zmieniło, ile psow musi jeszcze zginąć? A taki cymbal jeden z drugim napisze komentarz ze to i tak wina człowieka...