REKLAMA
REKLAMA

W Nadleśnictwie Lesko padła żubrzyca. Czytelnik: „Zwierzę zdychało kilka dni” (ZDJĘCIA)

NADLEŚNICTWO LESKO / PODKARPACIE. – W Tarnawie w Nadleśnictwie Lesko od kilku dni zdycha żubr. Wszyscy czekają, aż natura zrobi swoje – pisze nasz Czytelnik. Rzeczywiście, w stadzie ubyło o jedną żubrzycę. – Wszelkie czynności podjęto zgodnie z obowiązującą procedurą – podkreśla Zbigniew Pawłowski, nadleśniczy w Nadleśnictwie Lesko.

Jak poinformował nasz Czytelnik, w nadleśnictwie Lesko zdychał żubr. Wychudzony i wyczerpany leżał na trawie. Z relacji Internauty wynika, że zwierzę się męczy.

Zapytaliśmy o tę sytuację w nadleśnictwie, które potwierdziło, że istotnie jeden z żubrów zakończył żywot. Wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Żubry nie są zwierzętami łownymi, nie jest prowadzony ich odstrzał, stąd też mamy coraz więcej przypadków, kiedy dożywają swojego wieku. Granicznym wiekiem dla zwierząt żyjąc na wolności jest 20 lat. W Tarnawie w Nadleśnictwie Lesko interweniowaliśmy przy niespełna 20-letniej krowie, która z racji wspomnianego wieku osłabła i położyła się na trawie – mówi Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

Dodaje, że przetrwała zimę, a opadła z sił dopiero teraz, kiedy przyszła wiosna.

We wtorek 10 kwietnia byłem na miejscu i obejrzałem krowę, która była wychudzona i osłabiona. Podałem jej środki wzmacniające. Niestety, nie pomogły. W związku z tym w środę 11 kwietnia skróciliśmy męki zwierzęcia – wyjaśnia lekarz weterynarii.

Warto dodać, że żubry w warunkach rezerwatów czy ogrodów zoologicznych, żyją kilka lat dłużej. W większości osobniki stada, które bytuje na terenie nadleśnictw: Lesko, Baligród, Cisna i Komańcza, nie są indywidualnie znakowane. Jak takie zwierze padnie, wówczas pobierany jest materiał genetyczny. Trafia on do centralnej bazy danych Stowarzyszenia Miłośników Żubrów w Warszawie, gdzie genetycy prowadzą specjalną dokumentację tych zasobów.

Co najważniejsze, u padłej krowy nie stwierdzono żadnych chorób zakaźnych – uspokaja Stanisław Kaczor.

30174406_1911415818910583_247949125_o

30180758_1911415835577248_1792272453_n

foto: materiały nadesłane 

12-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)