REKLAMA
REKLAMA

Atak niedźwiedzia, poród, awantura w barze. Zmagania ratowników (FOTORELACJA)

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyły się jubileuszowe „V Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – PWSZ 2019”. Przy pięknej, słonecznej pogodzie rywalizowało blisko stu ratowników i 17 zespołów podzielonych na trzy kategorie: „Szkoły Wyższe”, „Zespoły Ratownictwa Medycznego”, „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”. Organizatorem Mistrzostw była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku.


Otwierając mistrzostwa rektor PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora wspomniała, że celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo.

Uczestnicy musieli w 7 zainscenizowanych zadaniach jak najszybciej i jak najtrafniej doprowadzić do pozytywnego ich rozwiązania – w wielu przypadkach do uratowania poszkodowanego. Sceny zostały zlokalizowane w Muzeum Historycznym w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego, na stadionie „Wierchy”, w Centrum Rehabilitacji i Sportu, w klubie „Hades” w Sanoku. Rywalizujący w mistrzostwach musieli zmierzyć się m.in. z uratowaniem poszkodowanych w wyniku ataku niedźwiedzia, musieli szczęśliwie odebrać poród, uratować chorego, który doznał urazu kręgosłupa podczas skoku do wody, uratować desperata rozszerzonego samobójstwa i jego partnerkę, czy też poradzić sobie z opatrzeniem rannych i agresywnych kibiców na stadionie piłkarskim oraz rannych podczas awantury w barze.

W rolę pozorantów wcielili się studenci PWSZ w Sanoku oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy świetnie odgrywali powierzone im zadania i scenki, które były przygotowane niezwykle realistycznie z dbałością o każdy szczegół. Kwestia otwarcia aktorstwa w PWSZ jest więc sprawą otwartą.

Niektóre z zadań sprawiły zespołom sporo kłopotów. Trzeba jednak przyznać, że z podobnymi i sytuacjami ratownicy muszą radzić sobie codziennie. Mistrzostwa stwarzają im szansę podnoszenia kwalifikacji i eliminacji błędów, na które w życiu codziennym nie ma miejsca.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i zliczeniu punktów, najlepsze drużyny w auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego PWSZ  z rąk Pani Rektor oraz sędziego głównego mistrzostw Marka Króliczaka otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające udział w mistrzostwach. 

Pomysłodawcy i organizatorzy mistrzostw z ramienia PWSZ Panowie Hubert Marek i Lesław Penar  podkreślają, że podobnie jak w latach ubiegłych przygotowanie przedsięwzięcia w takim zakresie zawsze stwarza wiele kłopotów oraz wymaga bardzo dużo pracy ze względu na ich rozmach i  zasięg. Tegoroczne mistrzostwa trzeba zdecydowanie oceniać bardzo wysoko. Ich rozegranie nie byłoby jednak możliwe gdyby nie partnerzy mistrzostw. Dlatego też  podziękowania należą się  wszystkim instytucjom zaangażowanym w ich przygotowanie. Wśród nich należy wymienić: Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, Pogotowie Ratunkowe w Krośnie w Krośnie, Państwowa Straż Pożarną w Sanoku i w Krośnie, Grupę Bieszczadzką GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komendę Powiatową Policji w Sanoku, Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku, Dream Team-Centrum Edukacji i Ratownictwa, Zakłady Mięsne Jasiołka.

Kolejne mistrzostwa za rok. Co tym razem przygotują organizatorzy? Na pewno będzie ciekawie!

Patronat nad mistrzostwami objęli: Starosta Sanocki, Burmistrz Miasta Sanoka, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej w Rzeszowie

WYNIKI V MISTRZOSTW W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM – PWSZ 2019

Kategoria „Szkoły Wyższe”
I miejsce
Uniwersytet Rzeszowski
II Miejsce
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku II rok
III miejsce
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 
Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”
I miejsce
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
II Miejsce
Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie
III miejsce
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie
 
Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”
I miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie
II Miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Jaśle
III miejsce
Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie

 

materiały nadesłane/PWSZ Sanok

26-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook