REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: Fetor, ścieki w Jeziorze Solińskim. Turystka nagrała film (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W sieci w grupie Facebookowej „Bieszczady” pojawił się film nagrany przez turystkę, który pokazuje jak ścieki wpływają do Zalewu Solińskiego. – Całe szczęście, że nie można zapachów przesyłać przez Internet – komentuje kobieta.

O sytuacji nad Zalewem Solińskim poinformowali nasi Czytelnicy. W poniedziałek w sieci pojawił się film dokumentujący zjawisko „wycieku” fekaliów. Jego autorka opatrzyła go takim komentarzem:

Regulamin kąpieliska w Zawozie, jest bardzo uczciwy. Dzięki zakazowi wprowadzania zwierząt, uniknąłem dreptania w fekaliach, i choroby skóry, gdybym się nieopacznie w tych fekaliach wykąpał. Dziękuję za przestrogę – Najmądrzejszy i Najpiękniejszy Pies Świata.

Te słowa to ciekawy zabieg, jaki przeprowadziła pani Dorota, dodając kilka słów z perspektywy swojego pupila.

Nie jest to wabik na turystów. Nie jest to też odosobniony przypadek, takie sytuacje miały miejsce we wcześniejszych latach.

Nieczystości zostały usunięteNa miejscu trwają kontrole w obiektach, które nie są jeszcze podłączone do sieci. Sprawa została zgłoszona policji oraz inspekcji sanitarnej – informuje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.

Dodaje, że kiedy stan wody w jeziorze jest tak niski, niestety odkrywa różne „kwiatki”. Wójt zaznaczył także, że w ostatnich latach w gminie oddano 3 oczyszczalnie ścieków do użytku, a do końca roku ma być gotowa druga nitka sieci kanalizacyjnej, która pozwoli na podłączenie do niej połowy Zawozu.

Badania wody

Informacja o zaistniałej sytuacji trafiła również do Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych.

Wczoraj poprano wodę do badań bakteriologicznych – mówi lek. med. Wiktor Fidor, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ustrzykach Dolnych. – Dzisiaj powinniśmy mieć pierwsze, wstępne wyniki. Natomiast całe badanie trwa 72 godziny – dodaje.

Dyrektor podkreśla też, że miejsce w Zawozie nie jest kąpieliskiem, a miejscem zwyczajowo wykorzystywanym do kąpieli. Woda wcześniej została pobrana do badań i zanieczyszczeń nie stwierdzono, a taka przydatność do kąpieli jest wydawana na 30 dni (w tym przypadku miała swoją ważność do 15 sierpnia).

Jak dowiedzieliśmy się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w rzeszowie, częstotliwość badań jest ściśle określona w przepisach prawnych tj: rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 17.01.2019 Dz.U. poz. 255. Zgodnie z rozporządzeniem woda badana jest co najmniej 10 dni przed otwarciem sezonu i 4 razy w sezonie kąpielowym.

W przypadku złej jakości wody (po przeprowadzonych badaniach lub ocenie wizualnej) organizator zobowiązany jest do zamknięcia kąpieliska bądź miejsca i powiadomienia użytkowników poprzez wywieszenie odpowiedniej flagi i informacji na tablicy znajdującej się na kąpielisku.

W lipcu jakość wody we wskazanym miejscu nie odpowiadała przepisom, miejsce w Zawozie zostało zamknięte. Po powtórnym badaniu, jakość wody była dobra i miejsce dopuszczono do kąpieli.

 

„Dbajmy o Bieszczady i Jezioro Solińskie?”

W tym miejscu warto podkreślić, że rok rocznie w latach ubiegłych wiele niezidentyfikowanych nieczystości trafiało do Zalewu Solińskiego. Problem tkwił w braku sieci kanalizacyjnych, oczyszczalni, a także w błędnym przekonaniu ludzi, że jak coś znajdzie się w jeziorze to tak, jakby tego nie było.

Obecnie w gminie Solina funkcjonuje również „ekomarina”, która „wysysa” nieczystości z jednostek pływających po jeziorze.

Dbajmy o ekologię, wszyscy korzystamy z tych terenów – kwituje wójt gminy Solina.

Za gospodarkę wodno-ściekową odpowiada gmina, a organem do którego można kierować nieprawidłowości związane z odprowadzaniem ścieków i nieczystości, a także nadzorującym wody powierzchniowe, jest Inspekcja Ochrony Środowiska.

 

foto: zrzuty ekranu z filmu zamieszczonego na Facebooku w grupie „Bieszczady”

07-08-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)