REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY: „Porta Rusica”. Rusza realizacja 50-kilometrowych szlaków transgranicznych

POWIAT LESKI. Starostwo Powiatowe w Lesku szuka wykonawcy budowy infrastruktury turystycznej. Chodzi o projekt „Porta Rusica”, czyli 50 kilometrów transgranicznych tras turystycznych, między Polską a Słowacją.

 

Historyczny trakt handlowy Porta Rusica złapie drugi, turystyczny oddech. Za 2,1 mln euro miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”. Umowę na realizację projektu podpisano w lutym 2019 roku w starostwie powiatowym w Lesku. Dofinansowanie z programu  to 1,6 mln euro.

Obecnie starostwo szuka wykonawcy, który zrealizuje zadanie: „Budowa wiat przystankowych i widokowych w ramach projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”. Wiaty powinny być gotowe jeszcze w tym roku. 

„Brama ruska” nawiązuje do historycznego szlaku z XIX wieku, który uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na Górnych Węgrzech. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały się gdzieniegdzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe.

zdjęcie poglądowe

W projekcie przewidziano 4 zadania: wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury towarzyszącej, adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”, organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.

Ostatecznie powstanie 50 km nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych szlaków rekreacyjnych, w tym 14 km zrównoważonej trasy rowerowej typu „singletrack” oraz zbudowane zostaną nowe elementy infrastruktury turystycznej.

Ścieżki, pomimo górskiego charakteru, mają stosunkowo niewielkie nachylenie. Tym samym nie powinny sprawiać problemów mniej doświadczonym kolarzom. Wybudowanych zostanie także 7 wiat przystankowych oraz 2 wiaty widokowe. Dodatkowo, na drogach gminnych i powiatowych, zostanie wytyczony pas dla rowerzystów. Dostępna będzie także aplikacja na urządzenia mobilne oraz tradycyjne mapy, drukowane na papierze.

 

źródło: archiwum Samorząd Województwa Podkarpackiego

26-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)