REKLAMA
REKLAMA

Biskup Stanisław Jamrozek z wizytacją w naszym dekanacie

PRZEMYŚL / SANOK. Ślady tych najstarszych w postaci zachowanych zapisków jako cenne źródła przechowywane są w Archiwum Diecezji Przemyskiej. Dla historyków są kopalnią wiedzy o czasach minionych.

Niektóre protokoły, jak np. XVIII wieczne biskupa Wacława Sierakowskiego zawierają wyjątkowo szczegółowe opisy obiektów kościelnych nie tylko na terenie miasta, ale również w licznych w wioskach, które były pod duszpasterską opieką sanockiej Fary. Tak było choćby w przypadku podsanockiej Trepczy, w której w tamtych okresie stały w niedalekiej odległości łacińska kaplica Świętej Trójcy i drewniana cerkiewka greckokatolicka. Czy obecnie wypełniane kwestionariusze wizytacyjne nabiorą takiej wartości dla przyszłych pokoleń okaże się po latach.

Najbliższe tygodnie dla biskupa pomocniczego diecezji przemyskiej Stanisława Jamrozka wizytującego dekanat sanocki będą czasem wytężonej pracy. Spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach, odwiedziny chorych w domach, spotkania z rodzinami wielodzietnymi, sprawdzenie prowadzonych ksiąg posług sakramentalnych, finansów i inwestycji, stanu obiektów kościelnych, inwentarza, modlitwa za zmarłych na cmentarzach, a przede wszystkim spotkania z „żywym kościołem”, jakim są działające w parafiach małe wspólnoty z Akcją Katolicką na czele to główne wyzwania dla Pasterza. Zwieńczeniem wizytacji będzie wieczorna Eucharystia z udzieleniem Bierzmowania młodzieży z ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Dekanat Sanocki I należy do największych „przestrzeni ewangelizacyjnych” w diecezji przemyskiej, zarówno pod względem powierzchni, jak i ilości wiernych (około 30 tys.) Liczy 12 parafii, w tym 3 na terenie miasta Sanoka, a ilość kościołów i kaplic dojazdowych sięga ponad 30. Podobna jest liczba kapłanów diecezjalnych i zakonnych zaangażowanych w pracę duszpasterską.

Terminy wizytacji w parafiach dekanatu SANOK I:
20 marca – Nowosielce, 21 marca – Mrzygłód, 24 marca – Sanok-Fara, 25 marca – Franciszkanie, 26 marca – Pisarowce, 28 marca – Trepcza, 29 marca – Pielnia, 30 marca – Dudyńce, 2 kwietnia – Nowotaniec, 3 kwietnia – Bukowsko, 6 kwietnia – Dąbrówka, 7 kwietnia – Chrystusa Króla.

materiały nadesłane

19-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook