REKLAMA
REKLAMA

Do lasu po drzewko. W zamian sterta śmieci? (ZDJĘCIA)

W lasach trwa akcja „Choinka” mająca na celu ochronę młodników iglastych przed nielegalnym pozyskaniem choinek. Strażnicy leśni aż do 24 grudnia kontrolować będą również targowiska i bazary pod kątem legalności sprzedawanego tam stroiszu i choinek.

W minionym tygodniu stwierdzono już przypadki kradzieży stroiszu, a Straż Leśna w Nadleśnictwie Tuszyma podczas patrolu natknęła się na świeże dzikie wysypisko – wśród stosu śmieciu były m.in. butelki, puszki, papiery, resztki odzieży. Po dokładnym ich przeszukaniu ustalony został sprawca, który za popełnienie czynu z art. 162 kodeku wykroczeń ukarany został grzywną w wysokości 200 złotych.

– Kara w sumie niska, bo sprawca szybko przyznał się do winy i zobowiązał do uprzątnięcia nie tylko swoich śmieci, ale też innych zalegających w okolicy – mówi Janusz Zaremba, komendant posterunku Straży Leśnej.

W tegoroczną akcję zaangażowali się też funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Rybackiej i myśliwi z kół łowieckich.

– Kradzież choinek o wartości do 500 złotych stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny – uprzedza Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – W wypadku kradzieży na wyższą kwotę, sprawca podlega ściganiu jako przestępca, któremu grozi kara nawet 3 lat więzienia.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Choinka” na terenie RDLP w Krośnie skontrolowano w lasach 217 osób, 192 pojazdy, nałożono 9 mandatów karnych na kwotę 2,3 tys. zł., udzielono 77 pouczeń. Zlikwidowano 42 wnyki, ujawniono 17 przypadków kradzieży drewna, 2 przypadki kradzieży choinek z lasu i 2 nielegalnego pozyskania stroiszu. Odkryto 12 przypadków zaśmiecenia terenów leśnych. Wszczęto postępowania lub czynności wyjaśniające w stosunku do 11 osób naruszających przepisy ustawy o lasach.

tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
zdjęcia: Krzysztof Klaus

16-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)