REKLAMA
REKLAMA

FOTOWOLTAIKA: Rozliczenie energii w myśl nowelizacji ustawy o OZE

Panele fotowoltaiczne – kompletne zestawy (sprzedaż– montaż– serwis).

jj

 

28 czerwca 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej podpisał ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r o odnawialnych źródłach energii (OZE) : Nowelizacja. Jej postanowienia weszły w życie 1 lipca br.

Zatem z dniem 01.07.2016 weszły w życie pomocne i korzystne dla Prosumenta, czyli dla gospodarstwa domowego, podmiotu nieleżącego do sektora publicznego, Kościoła itd., korzystającego z własnej instalacji fotowoltaicznej regulacje prawne mówiące jak, w jaki sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej będzie rozliczał się z energii. Mowa tu o tzw.
Systemie „Opustów”.

SYSTEM OPUSTÓW (rozliczenia 1 rok):
1) Instalacje do 10 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 80% oddanej energii.
2) Instalacje powyżej 10 kWp do 40 kWp = możemy odebrać z sieci publicznej 70% oddanej energii.

System Instalacji Fotowoltaicznej działa tak, że produkując własny prąd „ze słońca” przeznacza go przede wszystkim na własne potrzeby. Dopiero gdy zaspokoimy potrzeby naszego gospodarstwa, energia zostaje przekazywana do sieci publicznej. Ilość energii oddanej do sieci zliczana jest przez tzw. „inteligentny licznik” , który montowany jest przez Zakład Energetyczny.
System opustów polega na założeniu, że energię, którą wytworzy nasza elektrownia słoneczna podłączona do sieci energetycznej operatora OSD, która nie zostanie zużyta od razu na własne potrzeby, wysyłamy do sieci energetycznej i traktujemy tą sieć jako swoisty „magazyn”. Z kolei w czasie, gdy nasza elektrownia słoneczna nie produkuje energii elektrycznej lub jej produkcja nie wystarcza na zaspokojenia naszych bieżących potrzeb, możemy wtedy tę energię bezpłatnie odebrać z „magazynu” w stosunku 0,8kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla instalacji o mocy do 10 kW, lub w stosunku 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci dla mocy naszej elektrowni słonecznej powyżej 10 kW i mniejszej niż 40 kW.
Dla uproszczenia: w tym przypadku sieć publiczna stanowi dla Prosumenta magazyn energii o sprawności 80 proc., w którym chwilowa nadwyżka energii z instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana do wykorzystania na później.

Przykład:

Założenia:

– Budynek mieszkalny o rocznym zużyciu energii : 4500 kWh
– Instalacja fotowoltaiczna o mocy: 5,2 kW
– Roczna produkcja energii przez instalację fotowoltaiczną: 5096 kWh ( z 1kWp = 980 kWh)
– Bieżąca konsumpcja energii: 30%.

 

Opust 80%

Jednostka

Zużycie energii w budynku / rok

4500

kWh

Produkcja energii przez instalację PV / rok

5096

kWh

Bieżąca konsumpcja energii/ rok

1350

kWh

Energia oddana do sieci / rok

3746

kWh

„Opust” na odbiór energii (80% energii wprowadzonej do sieci)/ rok

2997

kWh

Zakup energii po wyczerpaniu opustu / rok

153

kWh

– Zakładając że opłata za energię czynną to 0,33 zł/kWh brutto a opłata dystrybucyjna to 0,24 zł/kWh brutto a łączny koszt opłat stałych nieobjętych systemem opustów to 190 zł/rok, rachunki będą wyglądać następująco.

 

Opust 80%

Jednostka

Rachunek za prąd przed montażem   instalacji PV (roczny)

2755

Rachunek za energię i dystrybucję w pierwszym roku po montażu instalacji PV (rocznie)

87

Pozostałe opłaty nieobjęte systemem opustów po montażu instalacji PV (rocznie)

190

Oszczędności w pierwszym roku

2478

Dzięki tej ustawie można również rozwiązać problem zasilania ogrzewania z instalacji fotowoltaicznej – w przypadku instalacji fotowoltaicznej w miesiącach zimowych produkcja jest mniejsza a zapotrzebowanie na energię do grzania największe. Współczynnik 0,8 pozwoli na wykorzystanie nadprodukcji i odbiór w miesiącach zimowych przez co odpowiednio dobierając moc instalacji fotowoltaicznej i wykorzystując rozwiązania oparte na np. DOGRZEWANIU ZASOBNIKA WODNEGO DODATKOWĄ GRZAŁKĄ zintegrowaną z systemem fotowoltaicznym, obniżamy koszty również ogrzewania wody – takie rozwiązania wprowadziła też do swojej oferty firma TASOL.
Dodatkowo z korzystnych zmian w ustawie OZE od 1 lipca mamy mniej biurokracji – zniesiony został obowiązek kwartalnych sprawozdań produkowanej energii przez Prosumentów. Wprowadzono także bilansowanie międzyfazowe, które dodatkowo poprawi rentowność instalacji a także rozszerzono katalog Prosumentów m.in. o podmioty należące do sektora publicznego, Kościoły itp.

Firma Tagex Polska Sp.z.o.o. (TASOL) to oddział niemieckiej Firmy Tagex Technischer Handel GmbH&Co.KG (www.tagex.de), która to jest liderem na rynku europejskim w zakresie techniki transmisyjnej jak i źródeł odnawialnych energii. Posiadamy duże Farmy Fotowoltaiczne w całej Europie jak i w Afryce. Nasze doświadczenie całkowicie przełoży się na fachowe inwestycje u Państwa w domu! (niektóre nasze inwestycje na zdjęciach poniżej).

Zadbamy o projekt od początku do końca w kilku krokach,
TASOL – moc dobrana do potrzeb!

  • Krok 1 : Konsultacja
  • Krok 2: Indywidualny projekt
  • Krok 3 : Nowość ! Udzielamy Preferencyjny Kredyt 4,80% w skali roku. Bez ukrytych opłat i prowizji! Minimum formalności. ( na życzenie inwestora).
  • Krok 4 : Pomoc w wypełnieniu zgłoszenia do Zakładu Energetycznego
  • Krok 5 : Montaż instalacji
  • Krok 6 : Uruchomienie instalacji.
  • Krok 7 : Korzystaj z własnej energii, Czysta Energia = Czysty zysk!

UWAGA:

PRZY REALIZACJI INWESTYCJI DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA SYSTEM DOGRZEWANIA GRZAŁKĄ ZASOBNIKA WODNEGO Z FOTOWOLTAIKI GRATIS!

YUJYTIK

FIRMA: Tagex Polska Sp.z.o.o.
ul. Okulickiego 8
38-500 Sanok
tel: +48 13 46 38332
fax: +48 13 46 46332
tel. kom. +48 605 243 660

info@tagex.com.pl
www.tagex.com.pl
www.tasol.pl
www.tasol.com.pl

542

REALIZACJE TAGEX:

Artykuł sponsorowany

01-03-2019