REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „W Sanoku mamy najdroższe paliwa w regionie! Dlaczego?”

SANOK / PODKARPACIE. Nasi Czytelnicy zastanawiają się, dlaczego w Sanoku są tak wysokie ceny paliw. – Dlaczego w naszym regionie ceny paliw są najwyższe w województwie podkarpackim? – pyta Internauta. Dodaje, że porównując stawki w Rzeszowie, Krośnie, Babicy i Sanoku, ceny różnią się nawet o kilkadziesiąt groszy.

– Może Państwo zainteresowalibyście się najdroższym paliwem w Sanoku? Olej napędowy (ON) na stacjach Orlen i Lotos kosztuje w granicy 5,23 zł, w Krośnie stawka to 4,95 zł, a w Rzeszowie nawet 4,83 zł za litr – pisze Czytelnik (email otrzymaliśmy 1 marca).

Czy mogliby Państwo zainteresować się, dlaczego w naszym regionie ceny paliw są najwyższe w województwie? Dla przykładu wczoraj tj. 28.02.2019 jechałem z Rzeszowa gdzie na jednej ze stacji paliw cena zwykłego diesla wynosiła 4.92, w Babicy – 5.19, a w Sanoku – 5.31. To jest porażająca różnica! Dlaczego w najbiedniejszym regionie województwa podkarpackiego paliwa są najdroższe? – pisze drugi Internauta (ten email także otrzymaliśmy 1 marca).

Nie jest tajemnicą, że ceny paliw zmieniają się w zasadzie codziennie, a stawki jakie należy za nie zapłacić, nie należą do najniższych. Olej napędowy – to w tym momencie paliwo, które ma najwyższą cenę wśród tych „klasycznych”. Natomiast jeszcze więcej trzeba wydać, jeśli chcemy zatankować tzw. paliwa premium. Skąd wynikają różnice w stawkach, w zależności od regionu?

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do biura prasowego PKN Orlen S.A. Odpowiedź brzmi następująco:

Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN w kształtowaniu detalicznej polityki cenowej kieruje się wyłącznie wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych czynników makroekonomicznych, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacje kursów walut. Obok tych niezależnych czynników istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji – pisze Biuro Prasowe PKN Orlen.

Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić i są dostosowywane codziennie względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych. Chcielibyśmy zaznaczyć też, że oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu – kwituje biuro.

Czynników, jakie mają wpływ na kształtowanie się cen, jest całkiem sporo
Przy tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Czytelników aktualne ceny paliw na stacjach benzynowych, jakie funkcjonują w mieście. Różnice w stawkach na terenie Sanoka na jednym litrze benzyny to 21 gr., z kolei na 1 litrze oleju napędowego – 28 gr.

Poniżej ceny paliw na różnych stacjach w mieście. Zdjęcia zostały wykonane 5 i 6 marca.

 

pao

 

 

 

 

06-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)