REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: „W Sanoku mamy najdroższe paliwa w regionie! Dlaczego?”

SANOK / PODKARPACIE. Nasi Czytelnicy zastanawiają się, dlaczego w Sanoku są tak wysokie ceny paliw. – Dlaczego w naszym regionie ceny paliw są najwyższe w województwie podkarpackim? – pyta Internauta. Dodaje, że porównując stawki w Rzeszowie, Krośnie, Babicy i Sanoku, ceny różnią się nawet o kilkadziesiąt groszy.

– Może Państwo zainteresowalibyście się najdroższym paliwem w Sanoku? Olej napędowy (ON) na stacjach Orlen i Lotos kosztuje w granicy 5,23 zł, w Krośnie stawka to 4,95 zł, a w Rzeszowie nawet 4,83 zł za litr – pisze Czytelnik (email otrzymaliśmy 1 marca).

Czy mogliby Państwo zainteresować się, dlaczego w naszym regionie ceny paliw są najwyższe w województwie? Dla przykładu wczoraj tj. 28.02.2019 jechałem z Rzeszowa gdzie na jednej ze stacji paliw cena zwykłego diesla wynosiła 4.92, w Babicy – 5.19, a w Sanoku – 5.31. To jest porażająca różnica! Dlaczego w najbiedniejszym regionie województwa podkarpackiego paliwa są najdroższe? – pisze drugi Internauta (ten email także otrzymaliśmy 1 marca).

Nie jest tajemnicą, że ceny paliw zmieniają się w zasadzie codziennie, a stawki jakie należy za nie zapłacić, nie należą do najniższych. Olej napędowy – to w tym momencie paliwo, które ma najwyższą cenę wśród tych „klasycznych”. Natomiast jeszcze więcej trzeba wydać, jeśli chcemy zatankować tzw. paliwa premium. Skąd wynikają różnice w stawkach, w zależności od regionu?

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do biura prasowego PKN Orlen S.A. Odpowiedź brzmi następująco:

Uprzejmie informujemy, że PKN ORLEN w kształtowaniu detalicznej polityki cenowej kieruje się wyłącznie wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych czynników makroekonomicznych, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacje kursów walut. Obok tych niezależnych czynników istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji – pisze Biuro Prasowe PKN Orlen.

Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić i są dostosowywane codziennie względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych. Chcielibyśmy zaznaczyć też, że oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu – kwituje biuro.

Czynników, jakie mają wpływ na kształtowanie się cen, jest całkiem sporo
Przy tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Czytelników aktualne ceny paliw na stacjach benzynowych, jakie funkcjonują w mieście. Różnice w stawkach na terenie Sanoka na jednym litrze benzyny to 21 gr., z kolei na 1 litrze oleju napędowego – 28 gr.

Poniżej ceny paliw na różnych stacjach w mieście. Zdjęcia zostały wykonane 5 i 6 marca.

 

pao

 

 

 

 

06-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)