REKLAMA
REKLAMA

KRYSTYNA CHOWANIEC: „Druhna Maryla nie uwzględniła mnie w swoim zespole”

SANOK / PODKARPACIE. Krystyna Chowaniec od 16 listopada nie jest już komendantką Hufca Ziemi Sanockiej. Jej miejsce zajęła phm. Maria Kurkarewicz.


Krystyna Chowaniec związana jest z sanockim hufcem od 1992 roku. Zakończenie pracy w organizacji, której poświęciła większość swojego życia, jest dla niej ogromnym zaskoczeniem.

Nie mogłam już dłużej ubiegać się o funkcję komendantki, ponieważ w hufcu obowiązuje kadencyjność – tłumaczy drużynowa Chowaniec. – Nie ukrywam jednak, że miałam ochotę nadal działać na rzecz Hufca Ziemi Sanockiej, jednak druhna Maryla nie uwzględniła mnie w swoim zespole. Oczywiście miała do tego prawo i szanuję jej decyzję. Nowej komendantce życzę, aby jej się powiodło i żeby poprowadziła hufiec z sukcesami.

Sytuacja zrobiła się nieprzyjemna, ponieważ wiele osób zarzuca nowej komendantce, że wyeliminowała z pracy zasłużoną i doświadczoną drużynową Chowaniec.

Członkowie komendy i Komisji Rewizyjnej bardzo cenią i szanują osiągnięcia druhny Krystyny – mówi Maria Kurkarewicz. – Mieliśmy nawet pomysł, aby na pierwszym posiedzeniu komendy zaproponować druhnie dożywotnie honorowe członkostwo w Hufcu Ziemi Sanockiej. Okazało się jednak, że powinniśmy to uczynić na zjeździe, 16 listopada. Jest mi bardzo przykro, że nieznajomość przepisów sprawiła, że druhna Chowaniec poczuła się urażona i pominięta przez nasz zespół.

Obecny skład Hufca Ziemi Sanockiej tworzą komendantka phm. Maria Kurkarewicz oraz jej zastępcy: phm. Ryszard Stojowski i hm. Magdalena Bodziak. Na skarbnika hufca powołano hm. Marka Zgódko, zaś członkiem komendy została pwd. Małgorzata Folcik. Z kolei w skład Komisji Rewizyjnej weszli: przewodniczący – hm. Waldemar Basak, wiceprzewodnicząca – hm. Elżbieta Gałązka oraz sekretarz – pwd. Katarzyna Kosturska.

Pomysłów nie brakuje

Krystyna Chowaniec zapewnia, że nadal będzie wspierać sanockie harcerstwo. Przystąpiła już do reaktywacji 54. Drużyny Harcerskiej im. Kurierów Beskidzkich, która w każdą środę spotyka się na Wójtostwie.

Moim marzeniem jest odnowienie i zbudowanie mocnej drużyny, którą założyłam 30 lat temu – mówi. – Spotykamy się w każdą środę w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku o godz. 16.30. Na razie mam czterech chętnych, ale wierzę, że młodzież zdecyduje się wstąpić w nasze szeregi, bo naprawdę warto.

Jak zaznacza pani Krystyna, uczestnictwo w zajęciach ma wiele zalet. Młodzież uczy się współpracy oraz nabywa zdolności praktyczne, które przydają się w codziennym życiu.

Harcerze biorą udział w grach terenowych, rajdach pieszych, poznają tradycję, kulturę i historię regionu oraz naszego kraju – wymienia. – Na przykład, w tym roku, siedmiu moich podopiecznych uczestniczyło w wyprawie pamięci Monte Casino, a 16 osób wzięło udział w zlocie z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, poznając przy okazji najważniejsze osoby w państwie. Harcerstwo to wspólnota, w której jest dużo zabawy, śpiewu, wędrówek oraz wyjazdów w ciekawe miejsca.

Krystyna Chowaniec zapewnia, że młodzież, która należy do harcerstwa o wiele łatwiej radzi sobie w życiu dorosłym.

Reaktywacja drużyny harcerskiej to nie jedyny pomysł pani Krystyny. Drużynowa nadal chce aktywnie udzielać się w Stowarzyszeniu Wychowawców „Eleusis”, w Kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gdzie pełni funkcję prezesa, opiekować się dębami pamięci, aleją katyńską, czy Izbą Pamięci księdza hm. Zdzisława Peszkowskiego.

Przypomnijmy, że Krystyna Chowaniec jest posiadaczką wielu odznak i wyróżnień. Do najważniejszych niewątpliwie należą: Złota Odznaka Honorowa Związku Sybiraków (1999), Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi (2001, 2011) przyznany za działalność na rzecz dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej, odznaka „Zasłużony dla Sanoka” (2006), tytuł honorowy „Wiarus Podkarpacia” (11 listopada 2009), Nagroda Burmistrza Miasta Sanoka (2009), Medal pro Memoria (2010), Krzyż 100-lecia ZHP (2012), srebrny medal „Za zasługi dla obronności kraju” (2013), odznaka „Zasłużony dla ŚZŻAK” (2013), nagroda „Świadek Historii” przyznana przez IPN (2014), odznaka honorowa 25-lecia Akcji „Florek” (2014), odznaka honorowa „Zasłużony dla Hufca ZHP Ziemi Sanockiej” (2014), Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2018), czy tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Sanoka (2018).

Foto: Archiwum Krystyny Chowaniec

19-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)