REKLAMA
REKLAMA

Na granicy też bywa niebezpiecznie (ZDJĘCIA)

ARŁAMÓW / PODKARPACIE. 28 maja do Arłamowa na Podkarpaciu przybyło ponad 600 przedstawicieli straży granicznych i przybrzeżnych z wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W wydarzeniu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zaprezentowali pokaz dwóch dynamicznych epizodów granicznych, które spotkały się z dużym uznaniem wśród kolegów z UE.

28 maja br. w Arłamowie odbył się Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej – coroczna konferencja formacji granicznych z krajów UE. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy w obszarze bezpieczeństwa granic. Polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wiceminister Renata Szczęch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, Dyrektor Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej.

W spotkaniu wziął udział Marszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Ortyl. Delegacji z Bieszczadzkiego Oddziału przewodniczył komendant – gen. bryg. SG Robert Rogoz.

– Skuteczne zarządzanie granicami zewnętrznymi UE nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Frontexu. Agencja ma nasze pełne poparcie we wdrażaniu nowego mandatu. Jesteśmy dumni, że znajduje się w Warszawie – powiedziała wiceminister Renata Szczęch.

Coroczne spotkanie funkcjonariuszy formacji granicznych z UE organizowane jest przez agencję Frontex. Podczas tegorocznej konferencji jej uczestnicy dyskutowali m.in. o technologiach cyfrowych w kontekście ochrony granic. Zastanawiali się jak wspierać współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa oraz jak wykorzystać w działaniach nowe technologie.

Ponadto zaprezentowano program ochrony granic krajów strefy Schengen, który będzie rejestrował osoby przy wjeździe i wyjeździe z terenu Unii Europejskiej. Specjalny elektroniczny system pozwoli na kontrolowanie osób w strefie Schengen, np. posiadających wizę. Dzięki temu będzie wiadomo ile osób w danej chwili przebywa na terenie Unii Europejskiej.

Największą atrakcją dla gości z całej Europy były dynamiczne pokazy działań granicznych z udziałem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG, Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz ekspertów oddelegowanych na Podkarpacie w ramach operacji Frontex.

Jeden z epizodów dotyczył pościgu granicznego przy wykorzystaniu psów służbowych, a drugi – zatrzymania grupy groźnych przestępców posiadających materiały wybuchowe. W ramach ćwiczenia zaprezentowano także zadania wspólnego patrolu polsko-ukraińskiego na granicy zewnętrznej Schengen.

Do głównych zadań agencji Frontex należy m.in. pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie okresowych analiz ryzyka oraz zapewnienie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej. Polska aktywnie wspiera zagranicznych partnerów, biorąc udział w licznych misjach międzynarodowych. Działania polskiej Straży Granicznej związane z kontrolowaniem granic i walką z przestępczością transgraniczną są wysoko oceniane przez europejskie formacje graniczne.

BiOSG

29-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)