REKLAMA
REKLAMA

NADESŁANE: „Odnawiają obelisk Armii Radzieckiej? Za nasze pieniądze?” (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Od jednego z Czytelników otrzymaliśmy zdjęcia remontowanego obelisku, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sanoku, w kwaterze Żołnierzy Armii Radzieckiej. – Jak to jest, że z przestrzeni publicznej znikają relikty przeszłości dotyczące PRL, Armii Radzieckiej itp. a na cmentarzu komunalnym, za nasze pieniądze, remontuje się obelisk Armii Czerwonej? – zastanawia się Internauta.

Według mnie to trochę dziwne szczególnie, że mamy nagrobki zasłużonych sanoczan, które są lub były zapomniane i odrapane, a pieniądze na ich renowacje zbiera się na zbiórkach publicznych… – dodaje Czytelnik, wysyłając do naszej redakcji plik zdjęć.

Zapytaliśmy historyka Andrzeja Romaniaka o to miejsce, który jest również przewodniczącym Rady Miasta Sanoka.

Jak podkreśla, kwatera Żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym w Sanoku powstała w latach 50. minionego wieku.

Przeniesiono w to miejsce poległych żołnierzy radzieckich, którzy spoczywali na terenie całego powiatu. Wówczas również oznaczono tę kwaterę obeliskiem z czerwoną gwiazdą – wyjaśnia Andrzej Romaniak.

Nie ulega wątpliwości, że wszystkim poległym, niezależnie od tego, w jakiej armii walczyli, należy się godne miejsce pochówku – kwituje historyk.

Na tablicy, która informuje o kwaterze, można przeczytać, że powstała ona wówczas, gdy rozpoczęła się akcja porządkowania i ekshumacji zwłok żołnierzy radzieckich, pochowanych na małych cmentarzach, w miejscach stoczonych bitew, przy przydrożnych,  kapliczkach, do miejsc administracyjnie wyznaczonych przez władze.

Na kwaterze w 90 mogiłach (78 mogił zbiorowych i 12 mogił indywidualnych) pochowanych zostało ponad 2900 żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych w 1944 r. w walkach o wyzwolenie ziemi sanockiej spod hitlerowskiej okupacji – czytamy na tablicy.

Opiekę nad kwaterą sprawuje Urząd Miasta Sanoka. Natomiast cmentarzami w Sanoku administruje SPGM – jednak w tym przypadku administrator nie zlecał żądnych prac związanych z renowacją obelisku.

Remont pomnika realizowany jest w ramach dotacji celowej przyznanej przez Wojewodę Podkarpackiego. Kosztował będzie 29 630,77 zł brutto zgodnie z ofertą wykonawcy.  W ramach rozpoznania cenowego wyłoniona została firma Przedsiębiorstwo Budowlane ,,Mansarda”, ul. Bema 1a, 38-500 Sanok. – odpowiada Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz, Kierownik Biura Burmistrza UM Sanok.

Remontowany pomnik na kwaterze żołnierzy AR na Cmentarzu Centralnym przy ul. Rymanowskiej w Sanoku nie jest objęty ochroną konserwatorską – dodaje.

 

09-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.