REKLAMA
REKLAMA

NADESŁANE: „Odnawiają obelisk Armii Radzieckiej? Za nasze pieniądze?” (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Od jednego z Czytelników otrzymaliśmy zdjęcia remontowanego obelisku, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Sanoku, w kwaterze Żołnierzy Armii Radzieckiej. – Jak to jest, że z przestrzeni publicznej znikają relikty przeszłości dotyczące PRL, Armii Radzieckiej itp. a na cmentarzu komunalnym, za nasze pieniądze, remontuje się obelisk Armii Czerwonej? – zastanawia się Internauta.

Według mnie to trochę dziwne szczególnie, że mamy nagrobki zasłużonych sanoczan, które są lub były zapomniane i odrapane, a pieniądze na ich renowacje zbiera się na zbiórkach publicznych… – dodaje Czytelnik, wysyłając do naszej redakcji plik zdjęć.

Zapytaliśmy historyka Andrzeja Romaniaka o to miejsce, który jest również przewodniczącym Rady Miasta Sanoka.

Jak podkreśla, kwatera Żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym w Sanoku powstała w latach 50. minionego wieku.

Przeniesiono w to miejsce poległych żołnierzy radzieckich, którzy spoczywali na terenie całego powiatu. Wówczas również oznaczono tę kwaterę obeliskiem z czerwoną gwiazdą – wyjaśnia Andrzej Romaniak.

Nie ulega wątpliwości, że wszystkim poległym, niezależnie od tego, w jakiej armii walczyli, należy się godne miejsce pochówku – kwituje historyk.

Na tablicy, która informuje o kwaterze, można przeczytać, że powstała ona wówczas, gdy rozpoczęła się akcja porządkowania i ekshumacji zwłok żołnierzy radzieckich, pochowanych na małych cmentarzach, w miejscach stoczonych bitew, przy przydrożnych,  kapliczkach, do miejsc administracyjnie wyznaczonych przez władze.

Na kwaterze w 90 mogiłach (78 mogił zbiorowych i 12 mogił indywidualnych) pochowanych zostało ponad 2900 żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych w 1944 r. w walkach o wyzwolenie ziemi sanockiej spod hitlerowskiej okupacji – czytamy na tablicy.

Opiekę nad kwaterą sprawuje Urząd Miasta Sanoka. Natomiast cmentarzami w Sanoku administruje SPGM – jednak w tym przypadku administrator nie zlecał żądnych prac związanych z renowacją obelisku.

Remont pomnika realizowany jest w ramach dotacji celowej przyznanej przez Wojewodę Podkarpackiego. Kosztował będzie 29 630,77 zł brutto zgodnie z ofertą wykonawcy.  W ramach rozpoznania cenowego wyłoniona została firma Przedsiębiorstwo Budowlane ,,Mansarda”, ul. Bema 1a, 38-500 Sanok. – odpowiada Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz, Kierownik Biura Burmistrza UM Sanok.

Remontowany pomnik na kwaterze żołnierzy AR na Cmentarzu Centralnym przy ul. Rymanowskiej w Sanoku nie jest objęty ochroną konserwatorską – dodaje.

 

09-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)