REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie pożegnanie ks. Eugeniusza Dryniaka, kapelana podkarpackiej „Solidarności” (FOTORELACJA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W miniony wtorek w Nowym Zagórzu miały miejsce uroczystości pogrzebowe ks. prałata Eugeniusza Dryniaka, opozycjonisty i duszpasterza „Solidarności” w okresie PRL na Podkarpaciu. Wierni tłumnie zgromadzili się w świątyni, aby pożegnać duszpasterza.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług Księdza Prałata dla Ojczyzny, jej suwerenności i wolności – napisał w liście Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP. Przypomniał, że jeszcze niedawno miał zaszczyt wręczyć ks. Dryniakowi Krzyż Wolności i Solidarności, dziękując mu za lata opozycyjnej pracy.

Jak podkreślił Marszałek Sejmu, zmarły kapłan był niezłomnym i odważnym bojownikiem o suwerenną Polskę.

W kazaniach otwarcie piętnował totalitarny system, obnażał jego zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła – zaznaczył.

Dodał, że przepełnione patriotyzmem, żarliwą miłością do Boga i Ojczyzny homilie ks. Dryniaka napełniały serca wiernych nadzieją na lepszą przyszłość.

Były swoistą manifestacją niezależności i prawdy – ocenił marszałek Kuchciński.

Marszałek Sejmu przypomniał, że parafie, w których pracował śp. ks. Dryniak, stawały się oazą wolności nie tylko w wymiarze duchowym. Jak dodał, jego mieszkanie było miejscem opozycyjnych spotkań i magazynem niezależnych wydawnictw.

Ksiądz Eugeniusz wiedział, że słowa wolne od cenzury mają silną moc przekazu, są źródłem wiedzy o rzeczywistej Polsce, wypaczeniach reżimowej władzy oraz naszej historii, jakże wówczas zakłamanej przez komunistyczną politykę historyczną – napisał Marszałek Sejmu.

Ks. prałat Eugeniusz Dryniak urodził się 17 listopada 1955 r. w Rożniatowie. 8 czerwca 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Od 1990 r. do śmierci pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu. W latach 80. XX w. był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej i kapelanem „Solidarności”. Za działalność patriotyczną odznaczony w niepodległej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeniu Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców. Ks. Eugeniusz Dryniak zmarł 10 lutego 2019 r., po ciężkiej chorobie.

 

foto: ks. Andrzej Bienia
źródło: przemyska.pl/Radio Fara/Stanisław Gęsiorski/sejm.gov.pl

13-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:




Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)