REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie pożegnanie ks. Eugeniusza Dryniaka, kapelana podkarpackiej „Solidarności” (FOTORELACJA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W miniony wtorek w Nowym Zagórzu miały miejsce uroczystości pogrzebowe ks. prałata Eugeniusza Dryniaka, opozycjonisty i duszpasterza „Solidarności” w okresie PRL na Podkarpaciu. Wierni tłumnie zgromadzili się w świątyni, aby pożegnać duszpasterza.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług Księdza Prałata dla Ojczyzny, jej suwerenności i wolności – napisał w liście Marek Kuchciński, marszałek Sejmu RP. Przypomniał, że jeszcze niedawno miał zaszczyt wręczyć ks. Dryniakowi Krzyż Wolności i Solidarności, dziękując mu za lata opozycyjnej pracy.

Jak podkreślił Marszałek Sejmu, zmarły kapłan był niezłomnym i odważnym bojownikiem o suwerenną Polskę.

W kazaniach otwarcie piętnował totalitarny system, obnażał jego zakłamanie oraz działania skierowane przeciwko łamaniu praw człowieka i Kościoła – zaznaczył.

Dodał, że przepełnione patriotyzmem, żarliwą miłością do Boga i Ojczyzny homilie ks. Dryniaka napełniały serca wiernych nadzieją na lepszą przyszłość.

Były swoistą manifestacją niezależności i prawdy – ocenił marszałek Kuchciński.

Marszałek Sejmu przypomniał, że parafie, w których pracował śp. ks. Dryniak, stawały się oazą wolności nie tylko w wymiarze duchowym. Jak dodał, jego mieszkanie było miejscem opozycyjnych spotkań i magazynem niezależnych wydawnictw.

Ksiądz Eugeniusz wiedział, że słowa wolne od cenzury mają silną moc przekazu, są źródłem wiedzy o rzeczywistej Polsce, wypaczeniach reżimowej władzy oraz naszej historii, jakże wówczas zakłamanej przez komunistyczną politykę historyczną – napisał Marszałek Sejmu.

Ks. prałat Eugeniusz Dryniak urodził się 17 listopada 1955 r. w Rożniatowie. 8 czerwca 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Od 1990 r. do śmierci pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu. W latach 80. XX w. był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej i kapelanem „Solidarności”. Za działalność patriotyczną odznaczony w niepodległej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzeniu Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców. Ks. Eugeniusz Dryniak zmarł 10 lutego 2019 r., po ciężkiej chorobie.

 

foto: ks. Andrzej Bienia
źródło: przemyska.pl/Radio Fara/Stanisław Gęsiorski/sejm.gov.pl

13-02-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)