REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Bezcenne znalezisko. Skarb z epoki brązu, sprzed 3000 lat! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK: Bezcenne znalezisko. Skarb z epoki brązu, sprzed 3000 lat! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W Muzeum Historycznym w Sanoku zaprezentowano najnowsze znalezisko archeologiczne. Bezcenny skarb z epoki brązu, sprzed 3000 lat! Odkryto go na Białej Górze w Sanoku. Przedstawiono również unikatowy tasak, którym posługiwano się 500 lat temu. Zapraszamy do obejrzenia materiału video oraz fotorelacji.

Niecodzienne i absolutnie bezcenne znaleziska przedstawiono dziś w południe w Muzeum Historycznym w Sanoku. O wykopanych przedmiotach opowiedział sanocki archeolog Piotr Kotowicz, informując jednocześnie o autorach-odkrywcach. Skarb z epoki brązu, sprzed 3000 lat odnalazł dwa dni temu, na Białej Górze Mieczysław Skowroński, na co dzień współpracujący z londyńskim British Museum. Artefakt został wydobyty przez Piotra Kotowicza oraz Roberta Fedyka i Mateusza Gajewskiego. Z kolei tasak ze średniowiecza wydobył podczas prac budowlanych w Nozdrzcu Zygmunt Zawadzki.

Po zgłoszeniu znaleziska, do prac przystąpili archeolodzy. Udało im się zlokalizować ślady „wkopu”. Najpewniej, skarb z brązu został zakopany w pewnego rodzaju pojemniku. W ziemi zlokalizowano na zarys takiej osłony. Być możemy była to tkanina lub skóra. Próbki z ziemi zostały pobrane do badań. Podczas spotkania w muzeum zaprezentowano bryłę ziemi z wystającymi elementami z brązu. Badacze przyznają, że jeszcze nie wiedzą, co znajduje się w środku. Większość widocznych przedmiotów to drobne paciorki wykonane z blachy miedzianej. Są to ozdoby. Jest okrągła, blaszana płytka zdobiona pucowanym ornamentem wybijanych kropek. Widoczne są na niej nity, dziurki, najprawdopodobniej służące mocowaniu do stroju. Od nich odchodzą podłużne, rurkowate paciorki. Widoczny jest też zarys naczynia miedzianego, jest to najprawdopodobniej niewielka miedziana czarka. Co kryje się pod kolejną warstwą ziemi? O tym archeolodzy poinformują w najbliższym czasie.

Bardzo się cieszę z tego znaleziska. Powiem szczerze, że nadal jestem pod ogromnym wrażeniem wydobytego skarbu, nie przypuszczałem, że uda mi coś takiego znaleźć – mówi szczerze Mieczysław Skowroński. – Chciałbym podziękować Muzeum Historycznemu w Sanoku, Nadleśnictwu Brzozów, Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, a przede wszystkim Piotrowi Kotowiczowi, który przekonał mnie do wspólnej pracy, wspólnych poszukiwań na tym terenie. Na co dzień bowiem mieszkam i pracuję w Londynie. Mam nadzieję, że odnaleziony skarb pozostanie w zbiorach sanockiego muzeum i przyczyni się do dalszego rozwoju prac archeologicznych.

Skarb z brązu sprzed 3000 lat to prawdziwa archeologiczna rewelacja – zaznacza Piotr Kotowicz. – Rzadko zdarza się, aby do rąk archeologów trafiały nienaruszone skarby. Tym większe słowa uznania dla odkrywcy, który w trakcie poszukiwań zawsze postępuje bardzo profesjonalnie. Za pośrednictwem muzeum oraz konserwatora zabytków będziemy chcieli wystąpić do ministerstwa o przyznanie panu Mieczysławowi nagrody za odnalezienie skarbu.

Artykuł w trakcie edycji.

 

24-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)