REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Ceny warzyw i owoców na straganach. Pietruszka bije rekordy! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sprawdziliśmy ceny podstawowych warzyw i owoców na straganach w kilku dzielnicach miasta. Popularna w ostatnim czasie pietruszka robi „furorę” również w Sanoku. Ceny za kilogram sięgają 24 zł. Z wydatkowaniem podobnej kwoty trzeba liczyć się w przypadku chrapki na fasolę szparagową. Tanieją za to truskawki. Pod koniec tygodnia kupimy je za 6 zł.

Tomasz Sokołowski

W ostatnim czasie głośno o rosnących cenach warzyw i owoców. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda na straganach w kilku dzielnicach Sanoka.

Rekordy bije pietruszka. W niektórych miejscach, za kilogram przeżywającej pięć minut bohaterki memów i porównań choćby z kawiorem, trzeba zapłacić nawet 24 zł! Najtańsza jaką znaleźliśmy kosztowała 19 zł.

Z pietruszką będzie jeszcze gorzej – mówi bez ogródek jedna z pań pracujących w warzywnym kramiku. – Z tego, co wiem, z tegorocznymi zbiorami jest również bardzo źle. Sama od kilku dni nie sprzedaję już pietruszki, bo nie mam komu.

W centralnej Polsce panuje susza. Do tego dochodzą zmiany klimatu, a co za tym idzie nieudane zbiory również w innych regionach – szuka wyjaśnienia kolejny z naszych rozmówców.

Dużo mówi się również o fasoli szparagowej. W Sanoku kosztuje ona średnio 21 zł. Z kolei jedna wiązka zielonych szparagów to wydatek rzędu 10 zł. Nie wszędzie można jednak znaleźć to warzywo.

– Nie sprzedaję fasoli oraz zielonych szparagów, bo zawsze staram się sprzedawać tylko to, co nasze. Nie proponuję importowanych warzyw –

Ogromną podwyżkę cen notujemy także jeśli chodzi o cebulę. Za starą zapłacimy około 5,5 zł, za młodą o złotówkę więcej. Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie 2018 roku, za kilogram cebuli płaciliśmy nieco ponad 2 złote!

W górę również ziemniaki. Na straganach w Sanoku zapłacimy od 3 do 4 zł.

TRUSKAWKI

Aktualnie truskawki kosztują 7-8 zł za kilogram. Choć są w Sanoku miejsca, gdzie trzeba zapłacić nawet 10 zł.

Pod koniec tygodnia truskawka zejdzie do 6 zł za kilogram – przewiduje właścicielka kolejnego ze straganów. – Mimo wszystko truskawka jest droższa niż w poprzednich latach. Gdy rozmawiam z dostawcami, mówią oni otwarcie, że jeszcze nie tak dawno łatwo było znaleźć osoby, które zbiorą kilogram truskawek za złotówkę, albo będą pracować za 8 zł za godzinę. Dzisiaj trzeba zapłacić 12,5 zł za godzinę, a i tak ciężko znaleźć chętnych.

Spada cena czereśni. Obecnie waha się w przedziale 16-24 zł za kilogram.

Dlaczego ceny warzyw i owoców poszły tak drastycznie w górę? Pewnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale są eksperci, którzy twierdzą, że zmiany klimatyczne są nieodwracalne i to koniec rzeczywistości, którą znaliśmy do tej pory. Zdaniem tej drugiej grupy specjalistów, ceny żywności będą rosły. Inni z kolei twierdzą, że duży wpływ na wzrost cen miała zeszłoroczna fatalna pogoda i bardzo słabe zbiory. Sytuacja ma się poprawiać, a ceny spadną, gdy nadejdzie główny sezon na uprawy.

* Ceny zebrano z dziewięciu straganów zlokalizowanych w czterech dzielnicach Sanoka

11-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)