REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Ceny warzyw i owoców na straganach. Pietruszka bije rekordy! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sprawdziliśmy ceny podstawowych warzyw i owoców na straganach w kilku dzielnicach miasta. Popularna w ostatnim czasie pietruszka robi „furorę” również w Sanoku. Ceny za kilogram sięgają 24 zł. Z wydatkowaniem podobnej kwoty trzeba liczyć się w przypadku chrapki na fasolę szparagową. Tanieją za to truskawki. Pod koniec tygodnia kupimy je za 6 zł.

Tomasz Sokołowski

W ostatnim czasie głośno o rosnących cenach warzyw i owoców. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda na straganach w kilku dzielnicach Sanoka.

Rekordy bije pietruszka. W niektórych miejscach, za kilogram przeżywającej pięć minut bohaterki memów i porównań choćby z kawiorem, trzeba zapłacić nawet 24 zł! Najtańsza jaką znaleźliśmy kosztowała 19 zł.

Z pietruszką będzie jeszcze gorzej – mówi bez ogródek jedna z pań pracujących w warzywnym kramiku. – Z tego, co wiem, z tegorocznymi zbiorami jest również bardzo źle. Sama od kilku dni nie sprzedaję już pietruszki, bo nie mam komu.

W centralnej Polsce panuje susza. Do tego dochodzą zmiany klimatu, a co za tym idzie nieudane zbiory również w innych regionach – szuka wyjaśnienia kolejny z naszych rozmówców.

Dużo mówi się również o fasoli szparagowej. W Sanoku kosztuje ona średnio 21 zł. Z kolei jedna wiązka zielonych szparagów to wydatek rzędu 10 zł. Nie wszędzie można jednak znaleźć to warzywo.

– Nie sprzedaję fasoli oraz zielonych szparagów, bo zawsze staram się sprzedawać tylko to, co nasze. Nie proponuję importowanych warzyw –

Ogromną podwyżkę cen notujemy także jeśli chodzi o cebulę. Za starą zapłacimy około 5,5 zł, za młodą o złotówkę więcej. Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie 2018 roku, za kilogram cebuli płaciliśmy nieco ponad 2 złote!

W górę również ziemniaki. Na straganach w Sanoku zapłacimy od 3 do 4 zł.

TRUSKAWKI

Aktualnie truskawki kosztują 7-8 zł za kilogram. Choć są w Sanoku miejsca, gdzie trzeba zapłacić nawet 10 zł.

Pod koniec tygodnia truskawka zejdzie do 6 zł za kilogram – przewiduje właścicielka kolejnego ze straganów. – Mimo wszystko truskawka jest droższa niż w poprzednich latach. Gdy rozmawiam z dostawcami, mówią oni otwarcie, że jeszcze nie tak dawno łatwo było znaleźć osoby, które zbiorą kilogram truskawek za złotówkę, albo będą pracować za 8 zł za godzinę. Dzisiaj trzeba zapłacić 12,5 zł za godzinę, a i tak ciężko znaleźć chętnych.

Spada cena czereśni. Obecnie waha się w przedziale 16-24 zł za kilogram.

Dlaczego ceny warzyw i owoców poszły tak drastycznie w górę? Pewnie nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ale są eksperci, którzy twierdzą, że zmiany klimatyczne są nieodwracalne i to koniec rzeczywistości, którą znaliśmy do tej pory. Zdaniem tej drugiej grupy specjalistów, ceny żywności będą rosły. Inni z kolei twierdzą, że duży wpływ na wzrost cen miała zeszłoroczna fatalna pogoda i bardzo słabe zbiory. Sytuacja ma się poprawiać, a ceny spadną, gdy nadejdzie główny sezon na uprawy.

* Ceny zebrano z dziewięciu straganów zlokalizowanych w czterech dzielnicach Sanoka

11-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)