REKLAMA
REKLAMA

SANOK: MOPS przenosi się do budynku dawnego aresztu śledczego

SANOK / PODKARPACIE. Na ten moment Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sanoku funkcjonuje przy ul. Zamkowej 30, w zabytkowym obiekcie z końca XIX wieku. Nie od dzisiaj wiadomo, że budynek nie zaspokaja potrzeb instytucji, jest dosyć ciasno, trudno mówić o funkcjonalności czy gruntownym remoncie. Dlatego postanowiono, że sanocki MOPS w przyszłym roku zmieni swoją siedzibę.

  

Budynek przy ul. Zamkowej 30, w którym od lat 90. mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, jest obiektem zabytkowym, z końca XIX wieku, opisanym przez Kalmana Segala w powieści „Nad dziwną rzeką Sambation”, jednak – niestety – jego zabytkowe walory nie mają znaczenia w konfrontacji z aktualnymi potrzebami i funkcjonalnością MOPS-u.

W przyszłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zmieni swoją siedzibę. Obecny budynek nie spełnia wymaganych standardów, jest niedostosowany, chociażby do obsługi np. osób niepełnosprawnych. W związku z realizacją nowych zadań i projektów, zwiększa się liczba petentów w instytucji – czytamy w komunikacie na stronie sanockiego magistratu.

Obecne pomieszczenia MOPS-u nie pozwalają pracownikom na komfortowe wykonywanie swoich obowiązków, z kolei interesantów stawiają w kłopotliwych sytuacjach.

Na problem zwracano uwagę od lat, jednak zabrakło skutecznych działań. W końcu przedstawiono kilka opcji, gdzie można by przenieść MOPS. Po wielu dyskusjach i analizie brano pod uwagę chociażby budynek po gimnazjum na Posadzie. Finalnie zadecydowano jednak o przystosowaniu obiektu byłego aresztu śledczego na siedzibę MOPS.

Warto przypomnieć, że miasto otrzymało ten obiekt w zamian za przekazanie działki przeznaczonej na budowę nowoczesnego zakładu karnego przy ul. Stróżowskiej w Sanoku. Lokalizacja przyszłej siedziby MOPS-u znajduje się w centrum, co znacznie ułatwi petentom załatwianie spraw.

Po inwentaryzacji części administracyjno-biurowej byłego aresztu śledczego dokonano analizy dotyczącej ilości pomieszczeń potrzebnych dla MOPS-u. Ustalono, że zagospodarowane zostaną parter i pierwsze piętro. Taki układ będzie optymalny i pozwoli na ergonomiczne rozplanowanie miejsc pracy i obsługi osób zgłaszających się po pomoc do MOPS-u. W tym celu zostały zlecone odpowiednie zakresy prac w poszczególnych pomieszczeniach i na korytarzach. Zapadły pierwsze decyzje o modernizacji sieci internetowej oraz naprawie instalacji elektrycznej poprzez uzupełnienie osprzętu elektrycznego, gniazd i włączników oraz dokonano niezbędnych pomiarów. Przygotowane zostały kosztorysy remontów i adaptacji pomieszczeń. W najbliższym czasie rozpoczną się prace przy naprawach podłóg oraz schodów i malowaniu pomieszczeń. Winda zostanie oddana do użytku w późniejszym terminie, więc na parterze zostaną rozlokowane dwa biura, które będą przeznaczone do obsługi osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia magistrat.

Miasto zabiega o jak najszybsze przeniesienie MOPS-u do nowej siedziby, jednak przeszkodą są trudności ze znalezieniem wykonawców niezbędnych robót budowlanych. Jak poinformowała nas Emila Trześniowska z sanockiego urzędu możliwe, że uda się zakończyć przeprowadzkę w okolicy marca 2020 roku.

 

źródło: UM Sanok

29-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)