REKLAMA
REKLAMA

SANOK: „Nie daj się odmrozić”. Ważna lekcja dla słuchaczy

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 18 i 19 listopada br. w Sanoku miało miejsce szkolenie dla ratowników medycznych, pielęgniarek, pielęgniarzy i lekarzy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku, a także studentów UP im. Jana Grodka w Sanoku. Szkolenie z programu „Nie daj się odmrozić” zorganizowane zostało przez Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności.


Szkolenia pod hasłem „Nie daj się odmrozić” odbywają się we wszystkich województwach i są adresowane do osób decydujących o zastosowaniu procedur medycznych w ochronie zdrowia: ratowników medycznych, lekarzy, strażaków, pracowników socjalnych czy funkcjonariuszy służb mundurowych.

„Nie daj się odmrozić” to projekt, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej ryzyka związanego z odmrożeniami oraz podniesienie poziomu wiedzy pracowników medycznych na temat możliwości i sposobów ich leczenia. Szkolenia w Sanoku prowadził dr Piotr Szetelnicki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego, specjalista medycyny ratunkowej .

Z powodu odmrożeń do szpitali w Polsce trafiło w latach 2008–2014 ponad 3 tysiące osób. W jednej trzeciej przypadków leczenie skończyło się amputacją, która dla większości poszkodowanych oznacza częściową lub całkowitą niepełnosprawność.

Tak być nie musi – podanie odpowiednich leków i użycie sprawdzonych procedur może ograniczyć skutki odmrożeń. Aby zwiększyć szansę na uratowanie odmrożonych tkanek – najczęściej palców dłoni i stóp, uszu, nosa – prawidłowo zadziałać musi cały łańcuch przeżycia, w którym ratownicy i lekarze pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego w warunkach przedszpitalnych jak również w SOR stanowią ważne ogniwo.

W czasie szkolenia pracownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz SOR SP ZOZ w Sanoku mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu postępowania przedszpitalnego z pacjentem, u którego występują odmrożenia oraz zapoznać się z najnowszymi wytycznymi leczenia odmrożeń, które będą mogli wykorzystać w praktyce zawodowej.

 

nadesłane

28-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)