REKLAMA
REKLAMA

SANOK: „Nie daj się odmrozić”. Ważna lekcja dla słuchaczy

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 18 i 19 listopada br. w Sanoku miało miejsce szkolenie dla ratowników medycznych, pielęgniarek, pielęgniarzy i lekarzy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku, a także studentów UP im. Jana Grodka w Sanoku. Szkolenie z programu „Nie daj się odmrozić” zorganizowane zostało przez Polskie Towarzystwo Medycyny i Ratownictwa Górskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności.


Szkolenia pod hasłem „Nie daj się odmrozić” odbywają się we wszystkich województwach i są adresowane do osób decydujących o zastosowaniu procedur medycznych w ochronie zdrowia: ratowników medycznych, lekarzy, strażaków, pracowników socjalnych czy funkcjonariuszy służb mundurowych.

„Nie daj się odmrozić” to projekt, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej ryzyka związanego z odmrożeniami oraz podniesienie poziomu wiedzy pracowników medycznych na temat możliwości i sposobów ich leczenia. Szkolenia w Sanoku prowadził dr Piotr Szetelnicki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego, specjalista medycyny ratunkowej .

Z powodu odmrożeń do szpitali w Polsce trafiło w latach 2008–2014 ponad 3 tysiące osób. W jednej trzeciej przypadków leczenie skończyło się amputacją, która dla większości poszkodowanych oznacza częściową lub całkowitą niepełnosprawność.

Tak być nie musi – podanie odpowiednich leków i użycie sprawdzonych procedur może ograniczyć skutki odmrożeń. Aby zwiększyć szansę na uratowanie odmrożonych tkanek – najczęściej palców dłoni i stóp, uszu, nosa – prawidłowo zadziałać musi cały łańcuch przeżycia, w którym ratownicy i lekarze pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego w warunkach przedszpitalnych jak również w SOR stanowią ważne ogniwo.

W czasie szkolenia pracownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz SOR SP ZOZ w Sanoku mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu postępowania przedszpitalnego z pacjentem, u którego występują odmrożenia oraz zapoznać się z najnowszymi wytycznymi leczenia odmrożeń, które będą mogli wykorzystać w praktyce zawodowej.

 

nadesłane

28-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)