REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Niemal wszystkie szkoły opowiedziały się za strajkiem (WYNIKI REFERENDUM)

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyły się referenda strajkowe w polskich szkołach, które weszły w spór zbiorowy. Jak podaje ZNP, za strajkiem opowiedziało się średnio od 85 do 90% nauczycieli i pracowników placówek. W Sanoku za przeprowadzeniem strajku było 18 z 19 szkół. W gminie wszystkie placówki wyraziły gotowość do podjęcia strajku.

Tomasz Sokołowski

Mobilizacja, jak 11 lat temu

O strajku nauczycieli i jego skali w wymiarze lokalnym pisaliśmy tutaj: Strajk nauczycieli. Walka o przyszłość naszych szkół. Informowaliśmy, że w drugiej połowie marca, w polskich szkołach pozostających w sporze zbiorowym odbędą się referenda strajkowe. W poniedziałek poznaliśmy pierwsze, szczątkowe wyniki. Jak podał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w spór zbiorowy weszło 87% wszystkich polskich szkół oraz przedszkoli i za przeprowadzeniem strajku opowiedziało się od 85 do 90% zatrudnionych tam nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami.

Są takie ośrodki, gdzie poparcie dla strajku zadeklarowało 100% pracowników. To dla przykładu Rybnik i Chorzów – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Sławomir Broniarz z ZNP. – Największą pozytywną niespodziankę odnotowaliśmy na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Tam, wyniki referendum przekroczyły nasze oczekiwania.

W naszym województwie, specyficznym – jak mówi szef podkarpackiego okręgu ZNP, za przystąpieniem do strajku opowiedziało się 80% szkół, które są w sporze zbiorowym. W perspektywie wszystkich jednostek edukacyjnych, to 70% placówek. Są to dane cząstkowe, z ponad 70% związkowych oddziałów działających na terenie Podkarpacia.

Jest to dobry wynik, choć spodziewałem się rezultatu o 5% wyższego – mówi Stanisław Kłak, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i dodaje: – Mimo nacisków z różnych stron, środowisko jest zdeterminowane, panuje olbrzymia mobilizacja. Dopingują nas sami rodzice, którzy mówią: „walczcie!”.

Jak podaje szef wojewódzkich struktur związkowych, w 8% szkół (w stosunku do ogółu) wynik referendum był na styku, pół na pół. Jest szkoła, w której głos oddało 100% pracowników i do opowiedzenia się za strajkiem zabrakło 1 głosu.

Zdaniem doświadczonych związkowców i nauczycieli, obecna akcja protestacyjna skalą przypomina strajk przeprowadzony 11 lat temu, kiedy o podwyżki walczyli nauczyciele z około 30 tysięcy szkół w całym kraju. Wtedy było to 70% wszystkich placówek (dane ZNP). W 2008 roku był to jednak strajk jednodniowy, dziś mamy do czynienia z protestem, który określany jest jako bezterminowy, prowadzony do odwołania.

Sanok niemal jednogłośny

W mieście i w gminie również przeprowadzono referenda. Dotyczyły one 7 szkół podstawowych, 4 przedszkoli, 4 zespołów szkół, 2 liceów, SOSW, szkoły medycznej i ZSCKR w Nowosielcach, a także 12 podstawówek z terenu gminy Sanok. Z 20 wymienionych w pierwszej kolejności, 19 opowiedziało się za rozpoczęciem akcji strajkowej. W gminie panowała jednomyślność, gdyż wszystkie 12 placówek chce strajku.

W szkołach, które są w sporze zbiorowym, w referendum wzięło udział 83% nauczycieli i pracowników. Z nich, 90% opowiedziało się za strajkiem – relacjonuje Piotr Sieradzki, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Sanoku. – W 4 szkołach 100% biorących udział w głosowaniu wyraziło gotowość do podjęcia strajku.

W referendum, 89,74% pracowników zagłosowało za strajkiem. W 4 jednostkach odnotowano 100% poparcie – informuje Prezes Zarządu Oddziału ZNP w gminie Sanok.

1 kwietnia dyrektorom szkół zostaną przekazane informacje o gotowości przystąpienia do strajku. Samą akcję zaplanowano na 8 kwietnia, ale jeszcze raz przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami ZNP, strajk ma charakter bezterminowy. Jak przekazywał nam prezes podkarpackiego okręgu ZNP, lista szkół, które chcą walczyć o podwyżki stale się powiększa.

Postulaty

Głównym postulatem i warunkiem odstąpienia od strajku jest podwyżka pensji zasadniczej o 1000 zł brutto. Dotyczyć ma nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników niebędących nauczycielami. Chodzi również o wyrównanie od 1 stycznia 2019 roku. Z pierwszych wyliczeń wynikało, że dla budżetu państwo byłoby to obciążenie rzędu 6 mld zł rocznie. Nauczyciele walczą również o większe nakłady na oświatę i wycofanie się ze zmian dotyczących oceny pracy nauczyciela oraz o odstąpienie od wprowadzonych regulacji wydłużających ścieżkę awansu zawodowego.

Jestem nauczycielem dyplomowanym i zarabiam 2500 zł na rękę ze wszystkimi dodatkami – mówił nam jeden z nauczycieli sanockiej szkoły podstawowej. – Nie wiem skąd biorą się bardzo wysokie pensje nauczycieli prezentowane w niektórych mediach. Przez tego typu przekazy, społeczeństwo myśli, że nauczyciel „zarabia kokosy”, a realia są zupełnie inne.

Dla porównania. Średnia krajowa w połowie 2018 roku wynosiła 3450 zł netto, a średnia pensja nauczyciela dyplomowanego (najwyższy stopień zawodowy) w 2018 roku wyniosła 2377 zł netto. Różnica to 1083 zł.

Jeśli strajk ruszy, nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą prowadzić lekcji czy zajęć dydaktycznych. Rozpoczęcie akcji 8 kwietnia (data zapowiadana) mogłoby oznaczać, że zagrożone będzie przeprowadzenie najważniejszych egzaminów. 10 kwietnia startuje bowiem egzamin gimnazjalny, a 15 test ósmoklasisty. Z kolei na 6 maja zaplanowano pierwszy z egzaminów dojrzałości. Do ważnych testów przygotowują się również uczniowie szkół zawodowych.

Szczegółowe wyniki referendum będą znane po 1 kwietnia, kiedy związkowcy przekażą dyrektorom informację o gotowości do podjęcia strajku.

Do tematu wrócimy.

Już niedługo klasy większości polskich szkół mogą zacząć świecić pustkami

27-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)